Úvod Správy Slovensko Advokáti budú sledovať pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát, viacerí...

Advokáti budú sledovať pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát, viacerí sa totiž stretli s nátlakom

17.9.2021 (Webnoviny.sk) – Slovenská advokátska komora (SAK) bude sledovať prácu a výsledky odbornej pracovnej skupiny, ktorá má za úlohu pripraviť návrhy zmien pre zlepšenie fungovania súdov, polície a prokuratúry.

V prípade, ak budú zástupcovia SAK pozvaní do tejto pracovnej skupiny, radi sa zúčastnia práce v nej a zapoja sa do debaty a tvorby nových predpisov. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa advokátskej komory Alexandra Donevová.

Nezákonné donútenie je bežnou praxou

V tomto kontexte komora advokátov pripomenula prieskum medzi 71 advokátmi zaoberajúcimi sa trestným právom, ktorý uskutočnila SAK v jarných mesiacoch tohto roku. Predmetom prieskumu boli ich skúsenosti týkajúce sa zákonnosti postupov orgánov činných v trestnom konaní, teda polície a prokuratúry.

Až 72 percent opýtaných obhajcov uviedlo, že nezákonné donútenie je bežnou praxou orgánov činných v trestnom konaní. Len 28 percent sa vyjadrilo, že sa s praktikami nezákonného donútenia nestretli.

Nezákonné donútenie ako modus operandi označilo najviac respondentov v prípade odboru Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bratislava a odboru NAKA Západ. Na prieskume sa zúčastnilo 22 obhajcov z Bratislavského kraja.

Advokáti sa stretli aj s nátlakom

V prípade každého z pracovísk NAKA minimálne 60 percent odpovedí potvrdilo občasný, častý alebo bežný výskyt nezákonného donútenia v praxi. Samostatne bola uvedená v podotázke kriminálna polícia, v prípade ktorej až 88,2 percenta odpovedí potvrdilo občasný, častý alebo bežný výskyt nezákonného donútenia v praxi.

Celkovo 59 percent advokátov sa stretlo aj s tým, že ich klientovi bolo prisľúbené vylúčenie jeho veci na samostatné konanie a zároveň určité výhody, ak poskytne výpoveď, ktorá bude usvedčujúcim dôkazom proti spoluobvinenej osobe. Advokáti sa stretli aj s nátlakom, aby ukončili obhajobu klienta alebo s nátlakom na klienta, aby ukončil spoluprácu s advokátom.

Nedostali žiadnu odpoveď

Výsledky prieskumu SAK v máji 2021 predložili ministerke spravodlivosti Márii Kolíkovej, generálnemu prokurátorovi Marošovi Žilinkovi, ministrovi vnútra Romanovi Mikulcovi a policajnému prezidentovi Petrovi Kovaříkovi.

„Aj napriek prísľubu, že sa vecou budú príslušné orgány zaoberať, sme k dnešnému dňu nedostali žiadnu odpoveď. Výsledky prieskumu preto zverejňujeme a poskytneme ich aj pracovnej skupine zriadenej vládou,“ dodala SAK.

Viac k témam: advokáti, polícia, prieskum, prokuratúra, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Advokáti budú sledovať pracovnú skupinu pre obnovu dôvery v právny štát, viacerí sa totiž stretli s nátlakom © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Banksyho skartované Dievča s balónom vydražili za viac než osemnásť miliónov libier

O dielo s názvom Love is in the Bin (Láska je v koši) desať minút bojovalo deväť záujemcov.

Viac oddychu hráčom a viac zábavy divákom, prestávky počas futbalových zápasov možno budú dlhšie

Uvoľnený priestor by mali vyplniť zábavné aktivity pre fanúšikov na spôsob akcií počas konania Super Bowlu.

Najúspešnejší český cyklista Roman Kreuziger končí kariéru, výsledky ho už neuspokojovali

Kreuziger sa od novej sezóny stane športovým riaditeľom stajne Bahrain Victorius.

Rusko sa s uznaním Talibanu nebude podľa Putina ponáhľať, v Moskve sú naplánované rokovania

Moskva viedla v Afganistane desaťročnú vojnu, ktorá sa skončila odchodom sovietskych vojsk v roku 1989.

Recent Comments