Babiš so svojou žalobou proti Ústavu pamäti národa nepochodil, súd ju zhodil so stola

14.6.2022 (Webnoviny.sk) – Senát Krajského súdu v Bratislave v utorok zamietol žalobu bývalého českého premiéra Andreja Babiša na ochranu osobnosti proti Ústavu pamäti národa.

Došlo k porušeniu práva

Ako pre médiá povedal hovorca bratislavských súdov Pavol Adamčiak, dôvodom je, že žalovaný podľa nálezu Ústavného súdu SR nie je pasívne vecne legitimizovaným subjektom.

Tým je podľa súdu Slovenská republika zastúpená rezortom vnútra. Rozhodnutie sa týkalo žaloby o oprávnenie evidencie žalobcu ako spolupracovníka Štátnej bezpečnosti (ŠtB), pričom mu predchádzal verdikt Ústavného súdu SR, ktorý prikázal krajskému súdu opätovne konať a rozhodnúť.

Právny zástupca žalobcu pre média pripomenul, že žalobu český expremiér podal už pred desiatimi rokmi. „A žalobca, pán Babiš sa až teraz dozvedel, kto je pasívne vecne legitimovaný. Že to teda nie je Ústav pamäti národa,” povedal. Zároveň doplnil, že po konzultácii s klientom budú zvažovať ďalšie prostriedky nápravy.

„Podľa môjho názoru v tomto prípade došlo k porušenie práva na spravodlivý proces. Nie je možné, aby štát vytvoril stav právnej neistoty, keď žalobca nevie, kto je pasívne vecne legitimovaný a voči komu sa má domáhať ochrany,” dodal advokát.

Babiš bol evidovaný ako agent Štb

Andrej Babiš je pôvodom Slovák a politik s českým občianstvom. Podľa doteraz zverejnených dokumentov pochádzajúcich z archívu Ústavu pamäti národa bol Babiš evidovaný ako dôverník, neskôr údajne podpísal viazací akt a stal sa tak agentom ŠtB s krycím menom Bureš.

Okresný súd Bratislava I v júni 2014 neprávoplatne rozhodol, že je Andrej Babiš vo zväzkoch ŠtB evidovaný neoprávnene. Ústav pamäti národa sa proti rozhodnutiu odvolal. Odvolací krajský súd v júni 2015 pôvodný rozsudok potvrdil.

ÚPN proti tomuto rozhodnutiu podal v novembri 2015 dovolanie k Najvyššiemu súdu SR, pretože sa domnieval, že rozhodnutie nižších inštancií bolo založené na nezákonných dôkazoch. NS SR však dovolanie zamietol. ÚPN proti tomu podal sťažnosť na ústavný súd.

Dlhoročné súdne ťahanice

Ústavný súd SR následne skonštatoval, že Najvyšší súd SR ako aj Krajský súd v Bratislave svojím postupom v kauze porušili základné ústavné práva Ústavu pamäti národa.

Verdikty vynesené týmito súdmi zrušil a nariadil opätovne konať Krajskému súdu v Bratislave. Ten v januári 2018 Babišovu žalobu zamietol.

Dovolanie na NS SR následne podal Babiš, súd ho však v máji 2018 odmietol. Rozhodnutia krajského ako aj najvyššieho súdu potom Ústavný súd SR zrušil v novembri 2019.

Viac k témam: ŠtB Štátna bezpečnosť, Súdy, Ústav pamäti národa
Zdroj: Webnoviny.sk – Babiš so svojou žalobou proti Ústavu pamäti národa nepochodil, súd ju zhodil so stola © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *