BVS dokončila rozšírenie vodárenského zdroja Holdošov mlyn, v lokalite plánuje aj vodovodný obchvat

15.6.2022 (Webnoviny.sk) – Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) dokončila rozšírenie vodárenského zdroja Holdošov mlyn na Záhorí neďaleko obce Hradište pod Vrátnom v okrese Senica. Ako informuje hovorca BVS Peter Podstupka, rozšírený vodárenský zdroj má kapacitu 50 litrov pitnej vody za sekundu, ktorá už nepotrebuje ďalšiu technologickú úpravu.

Voda z tohto zdroja bude napájať skupinový vodovod v smere Hradište pod Vrátnom – Osuské – Hlboké – Senica. Celkové investície do rozšírenia vodárenského zdroja sa pohybovali na úrovni 4,6 milióna eur.

Zhoršenie výdatnosti vodárenských zdrojov

Ako poznamenal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva BVS Peter Olajoš, vodné zdroje v okolí Karpát a na Záhorí sú dotované prevažne zo zrážok, ktoré počas roka spadnú na tomto území.

„So zmenou klímy, stále slabšími zimami bez snehu a prudkými lejakmi namiesto vytrvalého dažďa sa zhoršuje aj výdatnosť vodárenských zdrojov v tejto lokalite. Preto sme spravili všetko preto, aby sme rozšírili jeden z posledných kvalitných vodárenských zdrojov na Záhorí,” uviedol Olajoš.

Dobudované ďalšie dve studne

Vodárenský zdroj Holdošov mlyn bol vybudovaný v roku 1985 a pôvodne sa skladal iba z jednej studne s výdatnosťou približne 20 litrov vody za sekundu. „Počas rozšírenia vodárenského zdroja BVS dobudovala ďalšie dve studne a zvýšila celkovú kapacitu vodárenského zdroja na 50 litrov za sekundu, čo je viac ako dvojnásobok jeho pôvodnej kapacity,” priblížil Podstupka.

Hĺbka studní je 75 až 80 metrov a ich priemer je 325 milimetrov. Studne majú oceľovú zárubnicu a poskytujú kvalitnú vodu, ktorá je legislatívne vhodná na pitné účely bez ďalšej úpravy. „Aj preto je na úpravni vody Osuské táto voda len prečerpávaná ďalej a obchádza technológiu úpravy,” doplnil.

Vodovodný obchvat mesta Senica

Pre ďalší rozvoj v tejto lokalite plánuje BVS vodovodný obchvat mesta Senica v dĺžke sedem kilometrov, ktorý je potrebný na dokončenie napojenia ďalších obcí touto vodou až po mesto Holíč a celkové posilnenie Senického a Holičského skupinového vodovodu.

Spolu s rozšírením vodárenského zdroja BVS zmodernizovala aj vodárenskú infraštruktúru v obci Hradište pod Vrátnom a zlepšila tlakové pomery v obci. „Obyvatelia by tak už počas tohto leta nemali mať problém s tlakom vody,” uzavrel Podstupka.

Zdroj: Webnoviny.sk – BVS dokončila rozšírenie vodárenského zdroja Holdošov mlyn, v lokalite plánuje aj vodovodný obchvat © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *