Čaputová podpísala novelu zákona o verejných športových podujatiach, prinesie prísnejšie pravidlá

18.5.2022 (Webnoviny.sk) – Jednou z kľúčových zmien pri organizovaní verejných športových podujatí je presun agendy informačného systému o bezpečnosti na športových podujatiach zo Slovenského futbalového zväzu a Slovenského zväzu ľadového hokeja na Ministerstvo vnútra SR.

Overenie totožnosti divákov

Ďalšia zmena sa týka povinnosti overovať totožnosť diváka so vstupenkou na meno a priezvisko či rozšírenia počtu osôb, ktorých účasť sa vyžaduje na porade organizátora rizikového podujatia. Vyplýva to z vládnej novely zákona o verejných športových podujatiach, ktorú v stredu podpísala prezidentka Zuzana Čaputová. Informoval o tom hovorca hlavy štátu Martin Strižinec.

Ak je podujatie označené ako rizikové, tak pre účely bezpečnosti je dôležité zabezpečiť integrovaný prístup nielen mimo športovisko, ale aj priamo na športovisku. Preto je nevyhnutné, aby na rizikovom podujatí mala polícia pre sily a prostriedky vymedzené miesta aj v priestore športoviska, pričom nemajú nahradiť usporiadateľskú službu.

Zvýšenie hornej hranice sadzby pokút

Z dôvodu lepšieho zabezpečenia ochrany života, zdravia, bezpečnosti osôb a majetku na štadiónoch sa zvýši počet členov usporiadateľskej služby na rizikovom podujatí z 20 na 25 členov usporiadateľskej služby na 300 divákov. Ak ide o rizikové podujatie zvyšuje sa percentuálny podiel všetkých členov usporiadateľskej služby z 50 na 60 percent, ktorí sú odborne spôsobilými zamestnancami prevádzkovateľa strážnej služby alebo príslušníkmi obecnej polície.

Zavádza sa lehota 30 dní na uchovanie zoznamu divákov a údajov o divákovi pre potreby Policajného zboru v súvislosti s dokumentovaním a objasňovaním protiprávneho konania pri narušení verejného poriadku. Zvýši sa tiež horná hranica sadzby pokút v blokovom konaní zo 100 na 500 eur.

Zdroj: Webnoviny.sk – Čaputová podpísala novelu zákona o verejných športových podujatiach, prinesie prísnejšie pravidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *