Členské štáty EÚ si obmedzili spotrebu zemného plynu. Proti bolo len Maďarsko

Ilustračné foto. Archívna snímka

Ministri energetiky schválili dohodu výraznou väčšinou. Ako uviedol na Twitteri luxemburský minister zahraničných vecí Claude Turmes, jediným štátom, ktorý hlasoval proti pravidlám, bolo Maďarsko.

Krajiny Európskej únie dosiahli v utorok dohodu o obmedzení spotreby zemného plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Dôvodom je zvyšujúce sa riziko odstavenia dodávok suroviny z Ruska v najkritickejšom období. TASR o tom informuje na základe správ agentúr DPA, AFP a Bloomberg.

Ministri energetiky EÚ schválili upravený návrh Európskej komisie, ktorý počíta s dobrovoľným znížením spotreby zemného plynu o 15 % v období od augusta do konca marca, pričom sa vychádza z priemernej spotreby za posledných päť rokov, uviedli agentúry DPA a AFP, ktoré sa odvolali na oznámenie českého predsedníctva Rady EÚ.

Plán okrem toho počíta aj s povinným znížením spotreby v prípade mimoriadnej situácie, ako je napríklad výrazné narušenie dodávok plynu z Ruska, aj keď niektoré štáty si dokázali vymôcť ústupky.

Ministri energetiky schválili dohodu výraznou väčšinou. Ako uviedol na Twitteri luxemburský minister zahraničných vecí Claude Turmes, jediným štátom, ktorý hlasoval proti pravidlám, bolo Maďarsko.

Rapídne schválenie dohody (Európska komisia predložila prvý návrh iba minulý týždeň) odráža údajne rýchly pokles dodávok plynu z Ruska. Dodávky suroviny cez kľúčový plynovod Severný prúd 1, ktoré už teraz predstavujú iba 40 % kapacity plynovodu, by mali podľa oznámenia ruského Gazpromu klesnúť od stredy (27. 7.) o polovicu. Gazprom ako dôvod uviedol nevyhnutnú údržbu ďalšej turbíny.

Solidárne si opasky utiahnu aj s americkým plynom

Nové pravidlá sú “bezprecedentným krokom k európskej solidarite”, ako citovala agentúra Bloomberg štátneho tajomníka nemeckého ministerstva hospodárstva Svena Giegolda. “Aj členské štáty, ktoré ruský plyn nedovážajú, plán podporili a prisľúbili zníženie spotreby. To sa nikdy predtým nestalo,” dodal.

Už pred rokovaním ministrov však niektoré členské štáty vrátane Talianska, Maďarska, Poľska, Portugalska a Španielska vyjadrili v súvislosti s pôvodne navrhovanou redukciou spotreby obavy.

Poukazovali na viaceré opatrenia, ktoré už urobili, na nedostatočné prepojenie s plynárenskou infraštruktúrou ďalších krajín aj na fakt, že rozhodnutia v oblasti energetiky sú zvyčajne v národnej kompetencii.

Česká republika preto navrhla v minulých dňoch niektoré úpravy s cieľom čo najrýchlejšie dosiahnuť dohodu. Štáty už skôr odmietli pôvodný návrh EK, aby to bola Komisia a nie členské štáty, ktorá bude rozhodovať o povinnej redukcii spotreby plynu. Okrem toho sa bude zohľadňovať aj stav zásob plynu v konkrétnom štáte alebo to, či je alebo nie je plynovodmi napojený na ďalšie krajiny.

Leyenová: Dohoda o obmedzení spotreby plynu je pre EÚ rozhodujúci krok

Európska únia urobila v utorok rozhodujúci krok, aby čelila hrozbám úplného prerušenia dodávok ruského plynu, k čomu môže prikročiť vláda Vladimira Putina. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová po mimoriadnom zasadnutí ministrov energetiky a hospodárstva členských krajín v Bruseli.

Ministri krajín eurobloku zodpovední za sektor energetiky v utorok dosiahli dohodu o obmedzení spotreby zemného plynu počas nadchádzajúcej vykurovacej sezóny. Dôvodom je zvyšujúce sa riziko odstavenia dodávok plynu z Ruska v najkritickejšom zimnom období.

Von der Leyenová v správe pre médiá privítala, že ministri schválili nariadenie o koordinovaných opatreniach na zníženie dopytu po plyne.

Slogan Komisie: ´Šetrite plyn pre bezpečnú zimu´

Politická dohoda dosiahnutá v rekordnom čase na základe návrhu Európskej komisie ´Šetrite plyn pre bezpečnú zimu´, ktorý bol predložený minulý týždeň, zabezpečí systematické a koordinované zníženie spotreby plynu v celej EÚ s cieľom pripraviť sa na nadchádzajúcu zimu. Pomôže naplniť naše zásobníky ešte pred zimou,” uviedla šéfka eurokomisie.

Spresnila, že spoločný záväzok členských krajín znížiť o 15 % spotrebu plynu dopĺňa všetky ostatné opatrenia, ktoré boli doteraz prijaté v rámci iniciatívy REPowerEU, a ktorých cieľom je diverzifikovať zdroje dodávok plynu, urýchliť rozvoj obnoviteľných zdrojov a zvýšiť energetickú účinnosť.

Podľa jej slov možnosť vyhlásiť stav pohotovosti na úrovni EÚ, ktorý spustí povinné znižovanie spotreby plynu v členských štátoch, poskytuje silný signál, že Únia urobí všetko pre to, aby zaistila bezpečnosť dodávok a chránila svojich spotrebiteľov, či už ide o domácnosti alebo priemysel.

Spoločným úsilím o zníženie dopytu po plyne a berúc do úvahy všetky relevantné národné špecifiká, EÚ zabezpečila pevné základy pre solidaritu medzi členskými štátmi tvárou v tvár Putinovmu energetickému vydieraniu,” opísala situáciu.

Dodala, že oznámenie spoločnosti Gazprom, že pokračuje v obmedzovaní dodávok plynu do Európy cez plynovod Nord Stream 1 bez opodstatnených technických dôvodov, len podčiarkuje nespoľahlivý charakter Ruska ako dodávateľa energie.

Aktuálna správa hovorí, že zza jeden deň vyskočila cenu plynu o 20 %.

-red3-

 

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/clenske-staty-eu-si-obmedzili-spotrebu-zemneho-plynu-proti-bolo-len-madarsko/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.