Úvod Ekonomika Informatika Doba nadhodnotených IT projektov je podľa Remišovej preč, upratovanie prinieslo úsporu 72...

Doba nadhodnotených IT projektov je podľa Remišovej preč, upratovanie prinieslo úsporu 72 miliónov eur

27.9.2021 (Webnoviny.sk) – Upratovanie v štátnom IT prináša prvé reálne výsledky. Ako na tlačovej besede informovala ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová, len za jediný rok sa im podarilo ušetriť 72 mil. eur. Úsporu pritom podľa nej nedosiahli rušením projektov, ale ich novým nastavením, zefektívnením, sprofesionalizovaním riadenia a najmä bezkorupčným nastavením.

„Doba netransparentnosti a nadhodnotených IT projektov a peňazí v škatuliach od šampanského sa definitívne skončila a je preč,” zhodnotila vicepremiérka.

Kybernetický projekt už rieši polícia

Opätovne zopakovala, že v minulosti bolo štátne IT synonymom korupcie, neefektívnosti, netransparentnosti a nekompetentnosti. Projekty sa šili na mieru a mnohé našli priamo na pôde ministerstva.

Poukázala na obrovský kybernetický projekt za 55 mil. eur, na ktorý sa zameral aj Najvyšší kontrolnú úrad. Jeho zistenia Remišová označila za šokujúce a aktuálne ich už rieši polícia. Napríklad za likvidáciu obalu z káblika si dodávateľ fakturoval 82 eur eur a za likvidácia obalu na monitor 420 eur.

Ušetrili už milióny eur

Čo sa týka samotných úspor, podarilo sa zrušiť obstaranie datacentra v celkovej výške 39,2 mil. eur, vďaka presunu dátového centra NASES do štátnych priestorov SPP sa podarilo ušetriť ďalších 5 mil. eur. Úspory sa dosiahli aj vďaka vyrokovaniu nových podmienok s dodávateľmi služieb.

„Len na jedinom dodávateľovi, ktorý dodáva tri projekty, sme ušetrili náklady 15 percent, teda asi 4 mil. eur,” priblížila vicepremiérka. Vďaka kontrole IT výdavkov pre všetky ostatné rezorty a na základe optimalizácie ich požiadaviek sa zase ušetrilo 16 mil. eur.

Viac k témam: šetrenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Doba nadhodnotených IT projektov je podľa Remišovej preč, upratovanie prinieslo úsporu 72 miliónov eur © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Slovensko si v indexe vnímania korupcie za uplynulý rok polepšilo

Aj napriek zlepšeniu Slovensko podľa Transparency International Slovensko stále výrazne zaostáva za priemerom krajín Európskej únie.

Pri nehode double deckru v Londýne skončilo päť ľudí v nemocnici, zranené sú aj deti (video)

Zdravotníci na mieste ošetrili 19 ľudí, vrátane piatich, ktorých odviezli do nemocnice.

Juraj Nedeliak: Výhodný nákup nestojí len na nízkej cene

Vysoké zľavy a nízke ceny sú lákadlá, na ktoré zákazníci reagujú stále veľmi dobre. Juraj Nedeliak však upozorňuje, že cena nie je vždy to, kvôli čomu sa oplatí spotrebič kúpiť. Zvlášť ak ide o drahší tovar.

Sociálna poisťovňa nasadila vysoké tempo, vlani vybavila o pätinu viac žiadostí o dôchodok ako v roku 2020

Poistencom vlani Sociálna poisťovňa vyplatila až o 440-tisíc pandemických dávok viac ako počas prvej vlny pandémie v roku 2020.

Recent Comments