EÚ zmrazila ruské aktíva v hodnote 13,8 miliardy eur, no snaží sa pohnúť smerom k zabaveniu

Ilustračné foto. globalresearch.com

EÚ zmrazila ruské aktíva v hodnote 13,8 miliardy eur od ruskej invázie na Ukrajinu 24. februára, ale táto veľká suma zostáva v celom bloku do značnej miery nedotknutá, uviedol v utorok (12. júla) vysoký predstaviteľ Európskej komisie.

„Momentálne sme zmrazili – od oligarchov a iných subjektov – 13,8 miliardy eur, takže je to dosť veľké,“ povedal novinárom v Prahe európsky komisár pre spravodlivosť Didier Reynders.

„Musím však povedať, že veľká časť z toho, viac ako 12 miliárd eur (…), pochádza z piatich členských štátov,“ povedal, pričom odmietol vymenovať päť krajín a dodal, že očakáva, že ostatné členské štáty prispejú. ich úsilie čoskoro.

Nemecký minister financií Christian Lindner vyčíslil v polovici júna hodnotu majetku zmrazeného jeho krajinou na 4,48 miliardy eur.

Koncom júna medzinárodná pracovná skupina pre sankcie uviedla, že jej členovia vrátane niekoľkých krajín EÚ zablokovali majetok ruských oligarchov a predstaviteľov v hodnote 30 miliárd dolárov.

Ruská pracovná skupina elít, zástupcov a oligarchov (REPO) uviedla, že jej členovia, medzi ktoré patria aj USA, Kanada, Británia, Japonsko a ďalší spojenci, imobilizovali 300 miliárd dolárov vo vlastníctve ruskej centrálnej banky.

EÚ doteraz prijala šesť sankčných balíčkov proti Rusku vrátane zákazu väčšiny dovozu ruskej ropy schváleného začiatkom júna.

Celkovo 98 spoločnostiam a 1 158 jednotlivcom vrátane ruského prezidenta Vladimira Putina a ministra zahraničných vecí Sergeja Lavrova zmrazili svoj majetok a zakázali im vstup do EÚ.

Skúmajú zabavenie

Keďže si však finančná rekonštrukcia Ukrajiny vyžiada obrovské sumy na obnovu krajiny po vojne, EÚ a členské štáty čoraz viac hľadajú spôsoby, ako na tento účel potenciálne využiť zmrazené aktíva.

Ukrajinský minister spravodlivosti Denys Maliuska v utorok v Prahe opakovane vyzýval, aby sa zaistený majetok použil na náhradu za vojnové škody.

“Momentálne sú chránení zvrchovanou imunitou, ale rozumieme tomu, že majetok štátu (ktorý) začal vojnu, spáchal agresiu, nebude chránený zvrchovanou imunitou,” povedal.

„Trpíme ekonomickými stratami a nemá zmysel kryť všetky tieto straty z peňazí ukrajinských alebo európskych daňových poplatníkov,“ dodal Maliuska.

Mnohé členské štáty sa z rôznych dôvodov snažia zmraziť majetok ľudí, na ktorých EÚ uvalila sankcie za ich väzby s Kremľom. Okrem toho im chýbajú zákonné právomoci na konfiškáciu zmrazeného majetku.

V máji Komisia  predstavila plány  na uľahčenie konfiškácie zmrazeného majetku spojeného so závažnými nezákonnými činnosťami a podozrivými zločincami vrátane tých, ktorí sa vyhýbajú sankciám EÚ voči Rusku.

Podľa návrhu, ktorý ešte musia schváliť lídri EÚ, by sa porušenie reštriktívnych opatrení EÚ dostalo do zoznamu trestných činov, čím by sa vytvoril právny základ pre trestné činy a tresty v celej EÚ.

Takéto spoločné pravidlá EÚ by teoreticky uľahčili vyšetrovanie, stíhanie a trestanie porušení a v ďalšom kroku zabavenie majetku s pomocou novej pracovnej skupiny „Zmrazenie a zabavenie“, ktorú zriadila Komisia v marci.

Hoci lídri EÚ mali pôvodne dať zelenú návrhu Európskej komisie v júni, Reynders v utorok povedal, že očakáva konečnú politickú dohodu po lete s tým, že politika by mohla nadobudnúť účinnosť na jeseň.

Na určenie uskutočniteľnosti zabavení dala Európska komisia začiatkom tohto mesiaca súhlas s pilotným projektom na preskúmanie aspektov, akými sú prijatie sankcií, zmrazenie majetku, konfiškácia majetku a opätovné zavedenie skonfiškovaného majetku do národného hospodárstva na sociálne využitie, ako aj do rozpočtu EÚ na verejné výdavky na Ukrajine.

 Alexandra Brzozowski

Rafael Rafaj

Zdroj:  SKspravy.sk https://skspravy.sk/svet/eu-zmrazila-ruske-aktiva-v-hodnote-138-miliardy-eur-no-snazi-sa-pohnut-smerom-k-zabaveniu/  © SKSPRAVY Všetky práva vyhradené Člen skupiny BossMedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.