Finančník Kvietik vypovedal v kauze Dobytkár a je opäť na slobode

17.6.2022 (Webnoviny.sk) – V korupčnej kauze Dobytkár týkajúcej sa korupcie na Pôdohospodárskej platobnej agentúre v piatok na Špecializovanom trestnom súde v Banskej Bystrici vypovedal obžalovaný finančník Martin Kvietik. Pri odchode z pojednávacej miestnosti však pre médiá nechcel svoju výpoveď komentovať.

Na súd už prišiel sám

„V tejto fáze sa nebudem vyjadrovať,” povedal obžalovaný, ktorý je stíhaný aj v rámci prípadu korupcie na Slovenskom pozemkovom fonde. Pre obvinenie v tejto veci bol väzobne stíhaný, Najvyšší súd SR však zrušil rozhodnutie o predĺžení jeho väzby do septembra.

Pôvodne mal byť na základe daného rozhodnutia Martin Kvietik z väzby prepustený až v nedeľu 19. júna, v piatok však už bol na súde bez sprievodu Zboru väzenskej a justičnej stráže.

Obžaloba na 13 osôb

Úrad špeciálnej prokuratúry podal v kauze Dobytkár obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Norbert Bödör, finančník Martin Kvietik, podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., veterinár Ľubomír K., právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Spisový materiál je rozsiahly

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán.

Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev. V prvej bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, Finančný príspevok, Korupcia
Zdroj: Webnoviny.sk – Finančník Kvietik vypovedal v kauze Dobytkár a je opäť na slobode © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.