Francúzsko má na poste premiéra ženu, je ňou centristická politička Elisabeth Borne

16.5.2022 (Webnoviny.sk) – Francúzsky prezident menoval Elisabeth Borne za novú premiérku krajiny. Šesťdesiatjedenročná centristická politička na poste nahradila Jeana Castexa, ktorý v pondelok formálne ponúkol svoju rezignáciu.

Jeho odchod sa očakával po tom, ako Macron v apríli vyhral prezidentské voľby. Očakáva sa, že Macron a Borne vymenujú vládu v nadchádzajúcich dňoch.

V júni budú parlamentné voľby

Borne je len druhou ženou na poste predsedu vlády Francúzska. Prvou bola Edith Cresson v rokoch 1991 – 1992 za pôsobenia prezidenta Francoisa Mitterranda.

V predošlej vláde Borne pôsobila ako ministerka práce, predtým bola aj šéfkou rezortu dopravy aj ministerkou pre ekologický prechod.

Prvou misiou novej premiérky bude zabezpečiť, aby sa Macronovej centristickej strane a jej spojencom darilo v júnových parlamentných voľbách. Nová vláda by tiež mala pripraviť návrh zákona, ktorý by sa venoval rastúcim životným nákladom.

Zodpovedná za zelené plánovanie

Ak Macronova strana získa väčinu kresiel v Národnom zhromaždení, bude na premiérke, aby zabezpečila uzákonenie penzijných zmien, ktoré sľúbil prezident a čelia kritike od pracovníkov, odborov a ľavicových voličov.

Macron tiež sľúbil, že nová hlava vlády bude priamo zodpovedná za „zelené plánovanie“, a teda implementáciu opatrení týkajúcich sa klímy.

Viac k témam: Francúzsky premiér
Zdroj: Webnoviny.sk – Francúzsko má na poste premiéra ženu, je ňou centristická politička Elisabeth Borne © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *