Generálna prokurátúra rieši rozpustenie ĽSNS, štartérom bolo odsúdenie Kotlebu z extrémizmu

11.6.2022 (Webnoviny.sk) – Generálna prokuratúra SR (GP SR) sa zaoberá možnosťou podať návrh na rozpustenie strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Či však k takémuto kroku aj pristúpi, nie je nateraz zrejmé.

Vyplynulo to z vyjadrenia hovorcu generálnej prokuratúry Dalibora Skladana pre agentúru SITA.

Kotleba vinný z extrémizmu

O prípadnom rozpustení strany sa začalo hovoriť po odsúdení jej predsedu Mariana Kotlebu v kauze odovzdávania šekov s nacistickou symbolikou.

V súčasnosti generálna prokuratúra zhromažďuje všetky podklady, ktoré sú potrebné k náležitému posúdeniu veci. Jedným z podkladov, z ktorých obsahom je dôležité sa oboznámiť, je podľa Skladana aj písomné vyhotovenie rozhodnutia Najvyššieho súdu SR, ktorým bol zo spáchania extrémistického trestného činu uznaný vinným vrcholný predstaviteľ ĽSNS.

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky vyhodnocuje poznatky k prípadnému využitiu oprávnenia na podanie žaloby na rozpustenie politickej strany. V súčasnej dobe však nie je možné uviesť, či a kedy bude takáto žaloba podaná,“ ozrejmil hovorca prokuratúry.

Ochrana demokracie

Podľa neho rozpustenie strany je závažný zásah do fungovania demokratickej súťaže politických strán a hnutí. „Je prostriedkom ultima ratio pri obrane demokratických princípov, na ktorých je budovaná naša spoločnosť. Rozpustenie politickej strany je v demokratických podmienkach odôvodniteľné iba v prípade, že smeruje k ochrane samotnej podstaty demokracie,“ uviedol hovorca.

Návrh na rozpustenie ĽSNS predložil v roku 2017 vtedajší šéf prokuratúry Jaromír Čižnár. Najvyšší súd SR však žalobu generálneho prokurátora v roku 2019 zamietol a strana mohla fungovať ďalej.

Diskusie o možnom rozpustení strany sa obnovili tento rok v apríli po právoplatnom odsúdení predsedu ĽSNS Kotlebu. Súd mu uložil trest šesť mesiacov s podmienečným odkladom na jeden rok a šesť mesiacov. Následne prišiel o poslanecký mandát v Národnej rade SR.

Viac k témam: Demokracia, Extrémizmus, Nacisti
Zdroj: Webnoviny.sk – Generálna prokurátúra rieši rozpustenie ĽSNS, štartérom bolo odsúdenie Kotlebu z extrémizmu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *