Johnsonova vláda chce dvom Britom odsúdených na smrť zabezpečiť prepustenie, odvoláva sa na Ženevské konvencie

9.6.2022 (Webnoviny.sk) – Britská vláda je „hlboko znepokojená“ tým, že promoskovskí rebeli na východnej Ukrajine odsúdili na smrť dvoch Britov a Maročana za to, že bojovali na strane Ukrajiny.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Britov plánujú zastreliť

Hovorca premiéra Borisa Johnsona Jamie Davies sa vo štvrtok vyjadril, že vojnoví zajatci sú chránení na základe Ženevských konvencií a „nemali by ich zneužívať na politické účely“.

„Budeme ďalej spolupracovať s ukrajinskými úradmi na zabezpečení prepustenia akýchkoľvek britských občanov, ktorí slúžili v ukrajinských ozbrojených silách a držia ich ako vojnových zajatcov,“ povedal.

Falošný súdny proces

Britská ministerka zahraničných vecí Liz Trussová prostredníctvom sociálnej a mikroblogovacej siete Twitter odsúdenie Aidena Aslina a Shauna Pinnera odsúdila a proces označila za falošný bez akejkoľvek oprávnenosti.

Súd v samozvanej Doneckej ľudovej republike ich uznal za vinných za konanie smerujúce k násilnému zvrhnutiu moci, čo je v neuznanej republike skutok trestaný smrťou. Odsúdili ich pritom aj za žoldnierske aktivity a terorizmus.

Ruská štátna tlačová agentúra RIA Novosti vo štvrtok oznámila, že trojicu čaká poprava zastrelením. Majú mesiac na odvolanie.

Viac k témam: Poprava, rusko-ukrajinský konflikt, Zajatci, Ženevské konvencie z roku 1949
Zdroj: Webnoviny.sk – Johnsonova vláda chce dvom Britom odsúdených na smrť zabezpečiť prepustenie, odvoláva sa na Ženevské konvencie © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *