KĽDR tvrdí, že ochorel približne každý desiaty Severokórejčan a zomrelo len 65 ľudí

20.5.2022 (Webnoviny.sk) – Kórejská ľudovodemokratická republika (KĽDR) v piatok oznámila, že takmer 10 % z jej 26-miliónovej populácie ochorelo a 65 ľudí zomrelo počas prvého prepuknutia epidémie koronavírusu v tejto krajine.

Viac o téme: Koronavírus

Zahraniční experti však spochybňujú tieto čísla a majú obavy z možnej humanitárnej krízy v KĽDR.

Z nuly na sto

Po tom, ako Severokórejčania tvrdili, že počas dvoch rokov pandémie nezaznamenali žiadny prípad ochorenia COVID-19, minulý mesiac priznali, že krajinou sa prudko šíri neidentifikovaná horúčka. Štátne médiá však neuverejňujú údaje o koronavíruse, iba o spomenutej horúčke.

Nástroj propagandy

Niektorí pozorovatelia tvrdia, že Severná Kórea bola pravdepodobne nútená priznať prepuknutie ochorenia COVID-19, pretože už nedokázala zamaskovať šírenie vysoko nákazlivého vírusu medzi obyvateľstvom.

Ďalší tvrdia, že severokórejské úrady neoznamujú úmrtnosť, aby presvedčili verejnosť, že pandemická reakcia KĽDR je účinná. Severná Kórea pravdepodobne čiastočne využíva epidémiu ako nástroj propagandy, aby ukázala, ako sa jej pod vedením Kim Čong-una darí zvládať aj takéto problémy.

Viac k témam: Koronavírus, Pandémia, Úmrtia
Zdroj: Webnoviny.sk – KĽDR tvrdí, že ochorel približne každý desiaty Severokórejčan a zomrelo len 65 ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *