Úvod Správy Slovensko Kultúrne pamiatky Prešovského kraja prejdú rekonštrukciou za takmer 2,5 milióna eur

Kultúrne pamiatky Prešovského kraja prejdú rekonštrukciou za takmer 2,5 milióna eur

14.5.2022 (Webnoviny.sk) – Štyri projekty v celkovej výške takmer 2,5 milióna eur plánujú zrealizovať tri kultúrne organizácie v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja (PSK).

Podporu na ich realizáciu chcú získať od Ministerstva kultúry SR. Projektové zámery a potrebné spolufinancovanie projektov na svojom ostatnom zasadnutí schválili prešovskí krajskí poslanci.

Ochrana kultúrnych pamiatok

Ako pre agentúru SITA uviedla vedúca odboru kultúry Úradu PSK Emília Antolíková, projektové zámery sa týkajú výzvy ministerstva kultúry v programe Obnovme si svoj dom.

Ide o zámery ohľadom ochrany kultúrnych pamiatok. V tejto výzve sa uchádzali tri naše organizácie so štyrmi projektovými zámermi. Ide o Krajské múzeum v Prešove, Krajskú galériu v Prešove a hrad Kežmarok. Pri Krajskom múzeu ide o dva zámery, a to kaštieľ v Hanušovciach n/Topľou a múzeum v Prešove. Celkové finančné náklady sú 2,5 milióna eur, z toho spolufinancovanie na všetky tieto zámery je 500-tisíc eur,“ uviedla Antolíková.

Náklady na rekonštrukciu

Finančne najnáročnejší je zámer komplexnej obnovy Rákociho paláca a dvoch meštianskych domov v Prešove. Náklady na túto rekonštrukciu odhaduje Krajské múzeum vo výške takmer 950-tisíc eur, pričom župa by mala spolufinancovať projekt vo výške takmer 190-tisíc eur.

Cieľom rekonštrukcie je odstránenie havarijného stavu strešného plášťa, výmena alebo doplnenie konštrukčných prvkov krovu a výmena alebo repasovanie okien či dverí.

Za ďalších 705-tisíc eur, pri spolufinancovaní vo výške 141-tisíc eur, plánuje múzeum obnoviť interiér dvoch podlaží Veľkého barokového kaštieľa v Hanušovciach nad Topľou a tiež jednu zo štyroch vežičiek. V rámci projektu sa bude riešiť obnova zdravotechniky, vykurovania a elektroinštalácie.

Obnova meštianskeho domu

Krajská galéria v Prešove predloží žiadosť na rekonštrukciu a modernizáciu hospodárskych budov s predpokladaným nákladom takmer 644-tisíc eur a spolufinancovaním vo výške 128-tisíc eur.

V projekte sa počíta s opravou, rekonštrukciou a modernizáciou historických prízemných budov v dvorovej časti galérie, kde sa vymení strešná krytina, okná, podlahy, zárubne a dvere. Po rekonštrukcii budú priestory budov slúžiť napríklad aj na rozšírenie depozitárov galérie.

Poslanci schválili aj predloženie žiadosti Múzea v Kežmarku, ktoré plánuje zrekonštruovať meštiansky dom v centre mesta, na ktorom chce vymeniť okná a strechu, taktiež zrealizovať reštaurátorské práce a obnoviť fasádu. Odhadované náklady sú vo výške takmer 182-tisíc eur, kraj sa má na projekte podieľať sumou 36-tisíc eur.

Viac k témam: Krajské múzeum v Prešove, Obnova budov, Rákociho palác
Zdroj: Webnoviny.sk – Kultúrne pamiatky Prešovského kraja prejdú rekonštrukciou za takmer 2,5 milióna eur © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Tatran Prešov získal pätnásty hádzanársky titul za sebou, v extralige neprehral počas sezóny ani raz

Celkovo má prešovský klub na konte 17. slovenských titulov v ére samostatnosti a ďalšie tri federálne.

Samuel Buček možno vymení Nitru za zámorie, rokuje s tímom NHL Seattle Kraken

Slovenský hokejista je dvojnásobným držiteľom Zlatej korčule pre najužitočnejšieho hráča play-off slovenskej extraligy.

Rusmi dosadený starosta Enerhodaru bol zrejme terčom útoku, po výbuchu skončil v nemocnici

Pri útoku sa nikto iný nezranil, čo naznačuje, že to bol „presný a cielený útok“ na Ševčuka kolaborujúceho s Rusmi.

Ak nedôjde k odblokovaniu ukrajinských prístavov, mnohé krajiny budú čeliť potravinovej kríze, varuje Zelenskyj

Rusko blokovaním ukrajinského exportu vyvolá po energetickej aj potravinovú krízu, tvrdí ukrajinský prezident.

Recent Comments