Úvod Správy Svet Láva zo sopky Cumbre Vieja steká novou trasou k Atlantickému oceánu, úrady...

Láva zo sopky Cumbre Vieja steká novou trasou k Atlantickému oceánu, úrady evakuovali stovky ľudí

13.10.2021 (Webnoviny.sk) – Stovky ľudí na kanárskom ostrove La Palma patriacom Španielsku sa v stredu prebudili s obavami o svoje domovy a majetok po tom, ako si láva z prebudenej sopky Cumbre Vieja začala vytvárať novú trasu smerom k vodám Atlantického oceána.

Ostrovné úrady ešte v utorok nariadili evakuáciu približne 800 ľudí z časti pobrežného mestečka Los Llanos de Aridane po tom, ako roztavená hornina nabrala nový smer, ktorý s najväčšou pravdepodobnosťou spustoší ich domovy.

Krátko po začiatku erupcií trvajúcich od 19. septembra úrady evakuovali asi 6000 osôb, na ktorých domovy a farmy smeroval počiatočný prúd lávy. Následne počas troch týždňov nebola potrebná žiadna evakuácia obyvateľstva.

Pricestuje španielsky premiér

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu odcestuje na ostrov La Palma. Bude to jeho štvrtá návšteva od začiatku erupcií. Ako pre španielsku štátnu televíziu TVE uviedla starostka Los Llano de Aridane María Garcíová, vzhľadom na to, ako sa vyvíja nový prúd lávy, bolo „nevyhnutné vyčistiť dotknutú oblasť“.

Obyvatelia štvrte La Laguna mali niekoľko hodín na to, aby si pobalili svoje najvzácnejšie veci a odišli. Dobrovoľníci pomáhali zamestnancom školy v uvedenej štvrti zachraňovať vzdelávacie materiály, iní nakladali nábytok do osobných a nákladných automobilov.

Rozsiahle škody

Vulkán dosiaľ úplne zničil viac ako 1400 budov vrátane stoviek obytných domov, spustošil minimálne 30 kilometrov ciest, napáchal rozsiahle škody na poľnohospodárskej infraštruktúre a spôsobil evakuáciu tisícok ľudí. Momentálne sa láva rozprestiera na ploche viac ako 650 hektárov, pričom rozšírila ostrov o približne 40 hektárov novej pevniny.

Od začiatku erupcie nie sú medzi obyvateľmi La Palmy hlásené žiadne obete ani zranenia. Napriek aktivite vulkánu život na väčšine ostrova s asi 85-tisíc obyvateľmi pokračuje ako obvykle.

Viac k témam: Evakuácia, La Palma, Láva, Sopka Cumbre Vieja
Zdroj: Webnoviny.sk – Láva zo sopky Cumbre Vieja steká novou trasou k Atlantickému oceánu, úrady evakuovali stovky ľudí © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Rusko sa s uznaním Talibanu nebude podľa Putina ponáhľať, v Moskve sú naplánované rokovania

Moskva viedla v Afganistane desaťročnú vojnu, ktorá sa skončila odchodom sovietskych vojsk v roku 1989.

Bývalý španielsky kráľ Juan Carlos I. čelí obvineniam za finančné zločiny, premiér ho vyzval na vysvetlenie

Už 83-ročný Juan Carlos I., ktorý vládol v rokoch 1975 - 2014, momentálne čelí vyšetrovaniu v Španielsku i Švajčiarsku.

Súd schválil dohodu o vine a treste pre bývalého okresného funkcionára ĽSNS Michala Buchtu

Súd uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a iné.

Novú súdnu mapu by mali lepšie vysvetliť, protesty sú podľa odborníkov výsledkom slabej komunikácie

Sudcovia a administratíva potrebujú jasnú a predvídateľnú postupnosť krokov, akými sa ma reforma uskutočniť.

Recent Comments