Maďarsko namieta proti sankciám na patriarchu Kirilla, premiér Orbán nechce cirkevných lídrov na zozname

2.6.2022 (Webnoviny.sk) –
Stredajšie stretnutie zástupcov Európskej únie (EÚ) sa skončilo bez konečného schválenia šiesteho sankčného balíka voči Moskve.

Cirkevní lídri na zozname

Ako informuje spravodajský portál BBC s odvolaním sa na diplomatické zdroje, Maďarsko namieta proti sankciám na patriarchu ruskej pravoslávnej cirkvi Kirilla, ktorý je spojencom ruského prezidenta Vladimira Putina.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Už skôr sa maďarský premiér Viktor Orbán vyjadril, že Budapešť nepodporí zaradenie cirkevných lídrov na sankčný zoznam, pretože sa to „dotýka otázky náboženskej slobody pre komunity v Maďarsku, a to je posvätné”.

Šiesty balík sankcií

Diplomati tiež uviedli, že vyvstali nejaké technické problémy so zákazom ropy, ale sú relatívne malé a nie sú pri tvorbe právnych textov nezvyčajné. Vyslanci členských štátov by mohli pokračovať dnes na rokovaniach v Luxemburgu. Diplomati sú podľa BBC presvedčení, že balík schvália, či už s Kirillom na zozname alebo bez neho.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Lídri EÚ sa v pondelok po týždňoch doťahovania dohodli na šiestom sankčnom balíku. Ten obsahuje výnimku na dovoz ropy prostredníctvom ropovodov, čo je veľký ústupok pre získanie súhlasu od Maďarska. Či lídri na samite diskutovali aj o zaradení patriarchu na sankčný zoznam, nie je známe.

Viac k témam: Maďarský premiér, rusko-ukrajinský konflikt, Ruský prezident, Sankcie proti Rusku
Zdroj: Webnoviny.sk – Maďarsko namieta proti sankciám na patriarchu Kirilla, premiér Orbán nechce cirkevných lídrov na zozname © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *