Makóovi a Beňovi súd zrušil obvinenie pre krivú výpoveď. Nemá pochybnosti o tom, že sa skutok stal

1.6.2022 (Webnoviny.sk) – Prokurátor Krajskej prokuratúry Košice v utorok (31. mája) zrušil obvinenie svedkov Ľudovíta Makóa a Borisa Beňu zo zločinu krivého obvinenia a zločinu krivej výpovede a krivej prísahy.

Ako pre agentúru SITA potvrdila hovorkyňa krajskej prokuratúry Jarmila Janová, obvinenie prokurátor označil za predčasné a nezákonné.

Skutok sa stal

Zároveň prokurátor zastavil aj trestné stíhanie vo veci zločinu krivého obvinenia, krivej svedeckej výpovede a krivej prísahy s konštatovaním, že je nepochybné, že sa nestal skutok, pre ktorý sa vedie trestné stíhanie.

„V odôvodnení uvedeného rozhodnutia prokurátor poukázal na dôsledné rešpektovanie rozhodnutí Okresného súdu Bratislava III a Krajského súdu v Bratislave v konaní o návrhu prokurátora Krajskej prokuratúry v Bratislave na vzatie obvinených do väzby, na viaceré skutočnosti spochybňujúce dôvody vznesenia obvinenia a na neprípustnosť vedenia dvoch súbežných trestných konaní v rovnakej trestnej veci, v ktorej už bola podaná obžaloba na Špecializovaný trestný súd,” uviedla hovorkyňa.

Doplnila, že uznesenie, v časti o zastavení trestného stíhania nie je právoplatné, pretože proti nemu je prípustná sťažnosť viacerých procesných strán.

Rešpektovanie rozhodnutí súdov

Právny zástupca Borisa Beňu Peter Kubina v reakcii uviedol, že na oficiálne doručenie rozhodnutia ešte čaká. Na základe medializovaných informácií o zrušení obvinenia však skonštatoval, že rozhodnutie je zákonným, spravodlivým a logickým následkom predchádzajúcich rozhodnutí súdov, ktoré jednoznačne konštatovali nedôvodnosť a nezákonnosť trestného stíhania.

„Je pozoruhodné, že akonáhle sa dozor prípadu presunul z Krajskej prokuratúry Bratislava na druhý koniec republiky, tak zrazu nebol problém dospieť k zákonnému rozhodnutiu,” povedal Kubina s tým, že košická krajská prokuratúra názorne ukázala bratislavskej, ako má v praxi vyzerať rešpektovanie právoplatných rozhodnutí súdov.

Koordinované výpovede

„Boli by sme radi, ak by sa týmto prístupom inšpirovali aj na generálnej prokuratúre,” povedal advokát, pričom poukázal aj prípad stíhaných vyšetrovateľov Národnej kriminálnej agentúry, ktorých trestné stíhanie naďalej pokračuje.

„Ide pritom o vecne a procesne súvisiace veci, ktoré sú z trestnoprávneho hľadiska identické,” skonštatoval Kubina. Dodal, že možno len špekulovať, kto a prečo má záujem na pokračovaní tohto trestného stíhania za každú cenu a bez ohľadu na zákon a dôkazy.

Podľa pôvodného uznesenia o vznesení obvinenia Okresného riaditeľstva policajného zboru Bratislava III koordinovali Makó a Beňa svoje výpovede v trestnej veci bývalého riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského.

Na toho už bola podaná obžaloba pre údajné prijatie úplatku 20-tisíc eur od podnikateľa Zoroslava Kollára. Cieľom malo byť to, aby sa tajná služba podnikateľom nezaoberala. Kollár vo veci uzavrel dohodu o vine a treste. To, že časť úplatku v celkovej výške 40-tisíc eur mala ísť Pčolinskému však nepotvrdil.

Viac k témam: Krivá prísaha, Súdy, Trestné stíhanie, úplatkárstvo
Zdroj: Webnoviny.sk – Makóovi a Beňovi súd zrušil obvinenie pre krivú výpoveď. Nemá pochybnosti o tom, že sa skutok stal © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *