Marček odmietol vypovedať v kauze vraždy Kuciaka, okolnosti si už presne nepamätá a nechce si protirečiť

26.5.2022 (Webnoviny.sk) – Špecializovaný trestný súd v Pezinku vo štvrtok v rámci obnoveného procesu v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka a prípravy vrážd prokurátorov Maroša Žilinku, Daniela Lipšica a Petra Šufliarskeho predvolal vypovedať odsúdeného Miroslava Marčeka. Ten si odpykáva trest 25 rokov väzenia za úkladnú vraždu novinára ako aj vraždu jeho partnerky Martiny Kušnírovej a podnikateľa Petra Molnára ešte z roku 2016.

Odmietnutie vypovedania

Marček sa ku skutkom priznal pred súdom v roku 2020, pričom vo veci v pôvodnom procese aj vypovedal. Na štvrtkovom pojednávaní však vypovedať odmietol. Argumentoval tým, že od udalostí prešlo viacero rokov, okolnosti si už presne nepamätá a nechce protirečiť pôvodnej výpovedi.

Zároveň pripomenul, že obžalovaný Tomáš Szabó je jeho bratranec, vzhľadom na čo podľa neho môže odoprieť výpoveď. Marček takisto argumentoval, že orgány činné v trestnom konaní ho začali opätovne stíhať v kauze prípravy vrážd trojice prokurátorov.

Na súde je prítomný aj ďalší svedok, konkrétne odsúdený Zoltán Andruskó. Jeho výsluch súd prerušil v stredu 25. mája.

Opätovné prejednanie obžaloby 

Najvyšší súd SR (NS SR) v júni 2021 zrušil rozsudok ŠTS zo septembra 2020 v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Senát zároveň vrátil konanie na ŠTS, ktorý má opätovne prejednať obžalobu voči Marianovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej.

Predseda senátu NS SR Peter Paluda v rámci odôvodnenia rozhodnutia uviedol, že prvostupňový súd pri oslobodení Kočnera a Zsuzsovej v časti týkajúcej sa vraždy Kuciaka konal predčasne. Niektoré navrhované dôkazy nevykonal a o iných ani nerozhodol.

Súd zároveň k obnovenému procesu pripojil obžalobu v prípade prípravy vrážd súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho. V tejto veci čelia obžalobe okrem Kočnera a Zsuzsovej aj Tomáš Szabó, Dušan Kr. a bosniansky občan Darko D.

Viac k témam: Súdy, Úkladná vražda, Vražda Jána Kuciaka
Zdroj: Webnoviny.sk – Marček odmietol vypovedať v kauze vraždy Kuciaka, okolnosti si už presne nepamätá a nechce si protirečiť © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *