Úvod Správy Slovensko Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctve

Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctve

19.6.2021 (Webnoviny.sk) – Podľa 39 percent Slovákov miera korupcie na Slovensku klesá. Naopak, nárast korupcie vidí 19 percent. Vyplýva to z prieskumu Globálny barometer korupcie, ktorý zverejnila centrála Transparency International v Berlíne.

V prieskume analyzovali dáta z vyše 100 krajín vrátane celej Európskej únie (EÚ). Najvyšší nárast korupcie spomedzi slovenských susedov vnímajú v Maďarsku (40 percent), v Poľsku (37 percent) a zhodne v Rakúsku a Českej republike (29 percent).

Dáta na Slovensku zbierali počas októbra a novembra 2020, a to na vzorke 2001 respondentov. O barometri informovala Transparency International Slovensko (TIS) na svojom profile na sociálnej sieti.

Vládu riadia záujmové skupiny

„Analýza potvrdzuje dlhodobý pozitívny trend v oblasti malej korupcie,“ uviedla TIS. K úplatku sa v ňom anonymne priznalo necelých 11 percent Slovákov, ktorí prišli za posledný rok do kontaktu s verejnými inštitúciami. Najčastejšie išlo o zdravotníctvo. Avšak Slovensko stále prevyšuje priemer EÚ, kde to bolo len sedem percent.

Najvyšší podiel v únii dosahuje Rumunsko, a to 20 percent. Až 56 percent opýtaných Slovákov si však stále myslí, že vládu riadia záujmové skupiny. Veľmi podobné čísla ukazuje priemer EÚ ako aj Rakúsko či Maďarsko. Vypuklejšie tento problém vnímajú u našich českých (67 percent) a poľských susedov (61 percent).

Slováci sa nespoliehajú len na konexie

Špecifická je situácia pri využívaní osobných známostí. Z krajín Vyšehradskej štvorky má Slovensko najnižší podiel (26 percent) ľudí, ktorí vybavujú na úradoch cez konexie. V Únii vedú Česi (57 percent), naopak, v Estónsku je to iba 12 percent.

Takmer osem z desiatich Slovákov si myslí, že aj bežný človek dokáže prispieť k potieraniu korupcie. „To je skvelá správa, lebo pre korupčné praktiky lepšie podhubie, ako je apatická verejnosť, neexistuje,“ uzavrelo TIS.

Viac k témam: korupcia, prieskum, Slováci
Zdroj: Webnoviny.sk – Miera korupcie podľa Slovákov u nás klesá, najviac úplatkov priznali v zdravotníctve © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Cestovanie do Británie sa pre zaočkovaných uľahčí, budú oslobodení od povinnej karantény

Povinnosťou pri vstupe do ostrovnej krajiny ostáva preukázanie sa negatívnym testom.

Heger si ako premiér musí pýtať od Matoviča povolenie, podľa politológa by koalícii prospelo zbaviť sa Mikulca

S pôsobením Mikulca na pozícii ministra vnútra vyjadrili v poslednej dobe nespokojnosť predovšetkým predstavitelia hnutia Sme rodina.

Muž masturboval pred ostatnými cestujúcimi vo vlaku do Bratislavy, hrozí mu trojročný pobyt za mrežami

Za masturbáciu na verejnosti hrozia obvinenému mužovi až tri roky za mrežami.

Dôchodkyňa za volantom si pri odbočovaní zrejme nevšimla motorkára, muž zraneniam podľahol (foto)

Okolnosti tejto tragickej udalosti sú nateraz predmetom vyšetrovania.

Recent Comments