Úvod Kultúra Divadlo Ministerstvo kultúry ustúpilo, novou riaditeľkou Divadla Nová scéna bude Ingrid Fašiangová

Ministerstvo kultúry ustúpilo, novou riaditeľkou Divadla Nová scéna bude Ingrid Fašiangová

20.5.2021 (Webnoviny.sk) – Novou riaditeľkou Divadla Nová scéna bude Ingrid Fašiangová. Ministerstvo kultúry SR (MK SR) k jej vymenovaniu pristúpilo po viacerých stretnutiach so zástupcami divadla, ktorých témou bolo výberové konanie na nové vedenie divadla.

MK SR konštatuje, že stretnutia boli poznačené konfliktom záujmov, ktorý sa tiahol celým výberovým konaním a mal dopad aj na jeho výsledok. V tlačovej správe o tom informovala Zuzana Viciaňová, hovorkyňa rezortu kultúry.

Smernica nemyslela na všetko

„V záujme zachovania fungovania Divadla Nová scéna a dôvery k novým procesom sa ministerstvo kultúry rozhodlo riešiť vzniknutú situáciu cestou vymenovania Ingrid Fašiangovej za generálnu riaditeľku Divadla Nová scéna,“ uvádza rezort.

Ministerka kultúry Natália Milanová (OĽaNO) zastáva názor, že smernica, ktorá bola pri výberovom konaní použitá, nemyslela na všetky situácie, ktoré mohli v procese výberu nového šéfa divadla vzniknúť.

„Členovia komisie sa riadili smernicou, v ktorej neboli jasne špecifikované kroky, ako postupovať v konflikte záujmov v zmysle zachovania zámeru smernice,“ uvádza rezort. MK SR preto pristúpi k lepšiemu a jasnejšiemu zadefinovaniu procesov v smernici výberových konaní, ktorých súčasťou majú byť aj externé autority z neziskového sektora.

Zachovanie činnosti divadla bolo prvoradé

Ingrid Fašiangová bude do funkcie generálnej riaditeľky Divadla Nová scéna vymenovaná podľa zákona č. 103/2014 Z.z. o divadelnej a hudobnej činnosti. „MK SR tento postup zvolilo pre zachovanie plnej činnosti Divadla Nová scéna a možnosti pokračovať v plánovaných predstaveniach,“ uzatvára rezort kultúry.

Ministerstvo kultúry SR vyhlásilo výberové konanie na post riaditeľa DNS 29. októbra 2020. Výberová komisia po záverečnom treťom kole, 30. marca 2021, odporučila ministerke kultúry za novú riaditeľku divadla Ingrid Fašiangovú. Rezort však v utorok 4. mája informoval o víťazstve Petra Oravca vo výberovom konaní.

Zdôvodnil to tým, že v zápisnici z výberového konania, ako aj v stanovisku etických poradcov bol jasne pomenovaný konflikt záujmov jednej členky výberovej komisie k Fašiangovej a rovnako jasne viditeľný bol aj nerovný prístup danej členky vo výberovom procese samotnom. Z daného dôvodu sa Milanová rozhodla neprihliadnuť na bodové hodnotenie predmetnej členky.

Viac k témam: riaditeľka, výberové konanie
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo kultúry ustúpilo, novou riaditeľkou Divadla Nová scéna bude Ingrid Fašiangová © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Žena pri hádke vybuchla a partnera bodla nožom do brucha, obaja boli posilnení alkoholom

Ak by došlo k hlbšiemu preniknutiu hrotu a čepele noža do brušnej dutiny, muž by mohol zomrieť na vykrvácanie.

Matej Beňuš skvelo reprezentoval Slovensko v Tokiu. Vodného slalomára privítal doma aj jeho hlavný partner BILLA

Matej Beňuš je jedným z najlepších slovenských športovcov. Formu potvrdil na prebiehajúcich olympijských hrách v Tokiu, keď sa vo finále vodného slalomu umiestnil v prvej desiatke.

Grendel sa zastal Kovaříka, vyvodenie zodpovednosti pre protesty je prehnanou požiadavkou

Podpredseda Národnej rady SR si myslí, že Kovařík by sa mal ráznejšie postaviť k manažérkym zlyhaniam podriadených zložiek.

Mladá zlodejka z Lomničky ukradla na detskej pohotovosti peniaze, dolapila ju polícia

Nešlo o prvý priestupok tejto ženy voči zákonu, v minulosti dostala pokutu.

Recent Comments