Úvod Ekonomika Ministerstvo práce podľa Krajniaka ako jediné zlepšuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií

Ministerstvo práce podľa Krajniaka ako jediné zlepšuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií

14.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce a sociálnych vecí je jediný rezort, ktorý prijíma opatrenia na zlepšenie dlhodobej udržateľnosti verejných financií.

V piatkovej relácii rádia Expres Braňo Závodský naživo to v reakcii na kritiku návrhu na zavedenie rodičovského bonusu povedal šéf rezortu práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.

Opatrenia sa prejavia až po rokoch

„Jediný z vládnej koalície zlepšujem dlhodobú udržateľnost verejných financií a chcel by som nejakú časť použiť na priority nášho rezortu,” povedal Krajniak.

Tvrdí, že jeho návrh dôchodkovej reformy vrátane rodičovského bonusu z hľadiska dlhodobej udržateľnosti zlepšuje udržateľnosť dôchodkového systému o 1,8 percenta hrubého domáceho produktu (HDP) a zlepšuje udržateľnosť celých verejných financií o 2,4 percenta HDP. „S opatreniami, ktoré som už urobil, sú to tri percentá HDP,” povedal.

Problém je však podľa Krajniaka v tom, že navrhované opatrenia sa prejavia až po rokoch. „Potrebujeme vykryť nábeh v rokoch 2023 a 2024 a na to je tých 758 miliónov eur,” povedal.

Kolegovia vo vládnej koalícii však podľa neho hovoria, že tieto zdroje by sa mali využiť na iné priority. „Napríklad kolegovia z SaS hovoria, že pre nich je prioritou dať to na znižovanie deficitu, aby sme ho znížili ešte viac,” povedal minister práce a sociálnych vecí.

Argumentácia Sociálnou poisťovňou nestačí

Podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zdroje financovania rodičovského dôchodku za viac ako 1 mld. eur v prevažnej miere nepredstavujú dodatočné zdroje, ktoré by kompenzovali negatívny vplyv zavedenia rodičovského dôchodku na hospodárenie verejných financií.

Ide podľa nich o zdroje, ktoré sú už z väčšej časti zahrnuté v schválenom rozpočte verejnej správy na roky 2022 až 2024, majú teda pri daných rozpočtových cieľoch aj protistranu na strane výdavkov.

Pri vyhodnocovaní dopadov na verejné financie je podľa RRZ potrebné, aby sa každé opatrenie vyhodnocovalo v kontexte celkovej situácie vo verejných financiách. Z tohto pohľadu je argumentácia lepším hospodárením Sociálnej poisťovne podľa rady neopodstatnená.

Dočasné lepšie, aj keď stále deficitné, hospodárenie Sociálnej poisťovne v súčasnosti nemôže byť podľa rady dôvodom zavedenia nových opatrení s trvalým negatívnym vplyvom na rozpočet.

Vláda neprijala dostatočné opatrenia

Rada zdôrazňuje, že pre rok 2023 aj bez schváleného rodičovského dôchodku vláda zatiaľ neprijala dostatočné opatrenia na dosiahnutie svojho rozpočtového cieľa, deficitu vo výške 2,7 % HDP. Podľa odhadu RRZ vláde chýba 1,2 % HDP.

Zavedenie rodičovského dôchodku po zohľadnení prezentovaných zdrojov financovania by tak viedlo k ďalšiemu navýšeniu potreby konsolidačných opatrení.

Viac k témam: Dôchodková reforma, Dôchodkový systém, Rodičovský bonus, Udržateľnosť
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo práce podľa Krajniaka ako jediné zlepšuje dlhodobú udržateľnosť verejných financií © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Situácia na rusko-ukrajinskej hranici je veľmi vážna, podľa Naďa dokonca najhoršia od konca 2. svetovej vojny

Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine vypracovalo obranné plány, tvrdí minister obrany.

Najvyšší súd bude v pondelok rozhodovať o väzbe pre štvoricu z kauzy „Agentúra“

Špecializovaný trestný súd v piatok 21. januára nevzal do väzby ani jedného z obvinených. 

Ľudskoprávny výbor „griloval“ uchádzačky o post komisárky pre deti, na výber má Hatrákovú alebo Vargovú (video)

Poslanci by sa mali pri voľbe komisárky pre deti rozhodovať medzi kandidátkami, o ktorých už vlani v pléne parlamentu hlasovali.

Vysoká rýchlosť aj podgurážení vodiči sú dôvodom, že na cestách v Trnavskom kraji zomrelo vlani 26 osôb

Dopravných nehôd v kraji bolo minulý rok v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej, výrazne klesol aj počet obetí na cestách.

Recent Comments