Úvod Ekonomika Ministerstvo vyplatilo na udržanie zamestnanosti viac ako dve miliardy eur, výška pomoci...

Ministerstvo vyplatilo na udržanie zamestnanosti viac ako dve miliardy eur, výška pomoci rástla

15.1.2022 (Webnoviny.sk) – Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR vyplatilo ku koncu minulého roka na udržanie zamestnanosti už takmer 2,2 miliardy eur. Vyplýva to z aktualizovaného vydania priebežnej správy o tzv. Prvej pomoci, ktoré pripravil Inštitút sociálnej politiky.

V tlačovej správe o tom informovalo ministerstvo práce a sociálnych vecí. Upozorňuje na to, že za december minulého roka budú môcť mikro a malé podniky čerpať finančnú pomoc aj cez opatrenie 3B. Ide o tie mikro a malé podniky, ktorých tržby sa znížili najmenej o 40 %.

Vo finančnej pomoci dominujú mikropodniky

Prechod na Prvú pomoc plus podľa rezortu práce dokumentujú už čerstvé údaje za november, ktoré ukazujú skokovitý nárast v priemernej výške pomoci. Naďalej sa najväčšia časť pomoci vypláca prostredníctvom opatrení 2 a 3A, a to viac ako 95 % za október. Dominancia mikropodnikov na vyplatenej finančnej pomoci pokračuje, keď za október minulého roka čerpali zhruba 54 %. Podľa predbežných údajov sa za november vlaňajška váha mikropodnikov ešte zvýši.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Viac ako 60 % alokovanej pomoci za október smerovalo do priemyslu, veľkoobchodu a maloobchodu a stavebníctva. Údaje za november signalizujú nárast čerpania u firiem z odvetvia stravovania a ubytovania.

Podľa predbežných novembrových údajov sa Prvá pomoc plus zvýšila na zhruba 527 eur, kým za október minulého roka sa pohybovala v blízkosti 355 eur. Zatiaľ čo u mikro, malých a stredných podnikov sa výrazne zvýšila priemerná finančná podpora, tak u veľkých podnikov dostupné údaje zatiaľ naznačujú opačný vývoj.

Oživenie čerpania v ubytovacích a stravovacích službách

Kým za október minulého roka v priemere pripadalo na zamestnanca mikropodniku zhruba 423 eur, tak v novembri je to predbežne viac ako 613 eur. U malých podnikov išlo o zvýšenie zo 411 eur na 486 eur a u stredných podnikov za november pripadá na zamestnanca predbežne takmer 349 eur oproti októbrovým 292 eurám. Situácia u veľkých podnikov je zatiaľ odlišná; podpora sa upravila z októbrových 272 eur na zhruba 157 eur za november.

Novembrové údaje naznačujú, že prechod na atraktívnejší rámec Prvá pomoc plus, ako aj zhoršenie epidemickej situácie mierne pozmenili poradie odvetví podľa rozsahu čerpania pomoci. Oživenie čerpania zaznamenali v odvetví ubytovacích a stravovacích služieb, stavebníctve a veľkoobchode a maloobchode, zároveň jeho utlmenie v odvetví priemyslu.

Viac k témam: Ekonomické dopady koronavírusu, Prvá pomoc, Prvá pomoc plus
Zdroj: Webnoviny.sk – Ministerstvo vyplatilo na udržanie zamestnanosti viac ako dve miliardy eur, výška pomoci rástla © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Situácia na rusko-ukrajinskej hranici je veľmi vážna, podľa Naďa dokonca najhoršia od konca 2. svetovej vojny

Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine vypracovalo obranné plány, tvrdí minister obrany.

Najvyšší súd bude v pondelok rozhodovať o väzbe pre štvoricu z kauzy „Agentúra“

Špecializovaný trestný súd v piatok 21. januára nevzal do väzby ani jedného z obvinených. 

Ľudskoprávny výbor „griloval“ uchádzačky o post komisárky pre deti, na výber má Hatrákovú alebo Vargovú (video)

Poslanci by sa mali pri voľbe komisárky pre deti rozhodovať medzi kandidátkami, o ktorých už vlani v pléne parlamentu hlasovali.

Vysoká rýchlosť aj podgurážení vodiči sú dôvodom, že na cestách v Trnavskom kraji zomrelo vlani 26 osôb

Dopravných nehôd v kraji bolo minulý rok v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej, výrazne klesol aj počet obetí na cestách.

Recent Comments