Na vojenskej prehliadke v Paríži vystúpili aj slovenskí výsadkári, Francúzi si pripomínajú 233. výročie dobytia Bastily (video)

14.7.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 14. júla 14:14

Jednotka príslušníkov výsadkového práporu z Trebišova vo štvrtok (14. júla) pochoduje v rámci vojenskej prehliadky v Paríži, organizovanej pri príležitosti osláv francúzskej revolúcie.

233. výročie dobytia Bastily

„Na pozvanie náčelníka generálneho štábu francúzskej armády na tradičnej vojenskej prehliadke pochoduje medzi ďalšími jednotkami aj takmer dvadsiatka príslušníkov slovenských špeciálnych síl z trebišovského výsadkového práporu. Zároveň je medzi pozvanými hosťami veliteľ Síl pre špeciálne operácie, brigádny generál Branislav Benka,” uviedol v tlačovej správe hovorca ozbrojených síl SR Štefan Zemanovič.

Slávnostná vojenská prehliadka na Elyzejských poliach sa koná pri príležitosti 233. výročia dobytia Bastily, zároveň je štátnym sviatkom Francúzskej republiky.

Vznik československých légií

Historicky siaha vojenská spolupráca s francúzskymi ozbrojenými silami až do obdobia 1. svetovej vojny a vzniku československých légií, kde hlavnú úlohu zohral generál francúzskej armády Milan Rastislav Štefánik.

„Svojou prítomnosťou medzi tromi desiatkami jednotiek ďalších pozvaných štátov tak symbolizujú pevné spojenectvo a aktívnu vojenskú spoluprácu v rôznych oblastiach, najmä však v oblasti detekcie toxických chemických látok a ochrany proti nim,” dodal Zemanovič.

Vojna na Ukrajine

Keďže tohtoročnú prehliadku zatienila vojna na Ukrajine, všetko bolo navrhnuté tak, aby demonštrovalo záväzok Francúzska voči Organizácii Severoatlantickej zmluvy (NATO) a európskym spojencom, ktorých sa ruská invázia na Ukrajinu dotkla najviac.

V jej čele boli vojaci z krajín vo východnom krídle aliancie – Estónska, Litvy, Lotyšska, Poľska, Česka, Slovenska, Rumunska, Bulharska a Maďarska, ktorí niesli vlajky svojich štátov. Za nimi pochodovali vojaci z medzinárodného kontingentu nasadeného v Rumunsku po invázii.

Prehliadke na bulvári Champs-Élysées sa aj napriek horúčave prizerali davy ľudí, francúzsky prezident Emmanuel Macron a ďalší predstavitelia.

Okrem 6 000 ľudí a 200 koní sa na prehliadke zúčastnilo aj 65 lietadiel, 25 helikoptér a 181 vozidiel. Po prvý raz nad podujatím preletel aj sofitistikovaný americký bojový dron Reaper.

Revízia francúzskej armády

V predvečer Dňa dobytia Bastily Macron ocenil neočakávanú schopnosť Ukrajiny postaviť sa ruskej agresii. „Každého z nás zasiahla morálna sila ukrajinského národa, ktorá mu umožnila udržať sa napriek pôvodne nepriaznivému pomeru síl,” povedal Macron v stredu večer francúzskej armáde.

Tiež vyzval na revíziu francúzskych ozbrojených síl, aby boli svižnejšie vzhľadom na meniace sa hrozby, ako aj na „prehodnotenie“ vojenskej prítomnosti Francúzska v Afrike.

Dňom dobytia Bastily si Francúzi pripomínajú začiatok Veľkej francúzskej revolúcie a v konečnom dôsledku aj ducha národnej jednoty vďaka rozsiahlym právam udeleným občanom v nasledujúcich rokoch.

Tento štátny sviatok oslavujú naprieč Francúzskom aj za jeho hranicami, kde sú oslavy podľa agentúry AP naplánované napríklad v americkom New Orleanse či v Austrálii.

Viac k témam: Slovenskí vojaci, Vojenská prehliadka
Zdroj: Webnoviny.sk – Na vojenskej prehliadke v Paríži vystúpili aj slovenskí výsadkári, Francúzi si pripomínajú 233. výročie dobytia Bastily (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.