Občiansky preukaz už vybavíte iba osobne, pribudnú odtlačky prstov aj ďalší bezpečnostný prvok

4.5.2022 (Webnoviny.sk) – Osoby staršie ako 12 rokov budú pri vybavovaní občianskych preukazov povinné nechať si nasnímať odtlačky prstov. Počíta s tým novela zákona o občianskych preukazoch, ktorú v stredu schválil parlament.

Táto povinnosť bude mať vplyv aj na doterajšiu možnosť požiadať o vydanie občianskeho preukazu prostredníctvom portálu Ministerstva vnútra SR. Vydanie preukazu nebude po novom možné bez osobnej prítomnosti občana. Za prijatie novely hlasovalo 84 poslancov zo 128 prítomných. Zákon nadobudne účinnosť 1. januára 2023.

Biometrické údaje

Zmeny sú podľa ministerstva vnútra dôsledkom prijatia nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o posilnení zabezpečenia preukazov totožnosti občanov. „Na základe požiadavky uvedeného nariadenia sa v zákone o občianskych preukazoch dopĺňajú ustanovenia týkajúce sa odtlačkov prstov a podoby tváre. Tieto údaje budú do elektronického čipu zapisované v podobe biometrických údajov, teda nie v podobe odtlačkov prstov alebo fotografie tváre,” vysvetlil rezort vnútra.

Občiansky preukaz, ktorý neobsahuje odtlačky prstov zapísané v elektronickom čipe, ostáva platný až do zániku jeho platnosti. V prípade dočasnej nemožnosti zosnímať odtlačky prstov u občana staršieho ako 12 rokov, napríklad zo zdravotných dôvodov, bude možné vydanie občianskeho preukazu s dobou platnosti na jeden rok, a to aj opakovane.

Pribudne nový údaj

Do občianskych preukazov pribudne nový údaj. Týmto údajom je CAN – Card Access Number, prístupové číslo karty, ktoré musí byť zobrazené na občianskom preukaze. Prístupové číslo karty je ďalším z bezpečnostných prvkov.

Ide o náhodne generovaný šesťciferný kód vygravírovaný na prednej strane karty občianskeho preukazu. Novela tiež zavádza používanie takzvaného kódu pre odblokovanie. Ten má slúžiť na odblokovanie zablokovaného bezpečnostného osobného kódu občianskeho preukazu.

Viac k témam: Občiansky preukaz, Odtlačky prstov
Zdroj: Webnoviny.sk – Občiansky preukaz už vybavíte iba osobne, pribudnú odtlačky prstov aj ďalší bezpečnostný prvok © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *