Ozbrojené sily SR oslavujú svoj deň v Brezovej pod Bradlom, hurbanovskí dobrovoľníci v jej okolí zviedli víťaznú bitku

24.9.2022 (Webnoviny.sk) – V sobotu sa v Brezovej pod Bradlom konajú oslavy dňa Ozbrojených síl Slovenskej republiky (OS SR).

Okrem tradičných protokolárnych aktivít spojených s položením vencov pri pamätníku hurbanovských dobrovoľníkov na Prietržskej ceste a slávnostného vojenského nástupu na námestí generála Milana Rastislava Štefánika v Brezovej pod Bradlom pripravujú organizátori aj popoludňajší program spojený s ukážkami výcviku jednotlivých zložiek ozbrojených síl, statické a dynamické ukážky zbraní a vybavenia nielen slovenských vojakov, ale aj spojencov. Informoval o tom hovorca OS SR Štefan Zemanovič.

Ukážka taktického cvičenia

Počas aktivít na „poli pod Barancom“ má byť hlavným bodom programu viac ako hodinová ukážka taktického cvičenia mechanizovaných jednotiek s podporou delostrelectva, letectva, ale aj prezentácia príslušníkov síl pre špeciálne operácie.

Počas ukážky môže verejnosť vidieť prípravu bojiska, prieskum v rôznych formách, samotnú bojovú činnosť doprevádzanú palebnou podporou delostrelectva a leteckou podporou, ale aj to, čo bežne vidieť nie je – činnosť jednotiek vojenskej polície pri zbieraní vojnových zajatcov, logistov odťahujúcich poškodenú bojovú techniku alebo činnosť vojenského zdravotníctva pri ošetrovaní a odsune zranených.

Na podujatie sa presúvala ťažká vojenská technika z rôznych kasární ozbrojených síl, preto rezort obrany vyzval verejnosť, aby rešpektovala pokyny sprievodných vozidiel a vojenskej polície.

Sviatok na konci septembra

Ozbrojené sily si pravidelne pripomínajú svoj sviatok na konci septembra, ktorý je zároveň výročím prvého ozbrojeného vystúpenia za sebaurčenie Slovákov.

Práve v okolí Brezovej pod Bradlom zviedli hurbanovskí dobrovoľníci pod velením Jána Francisciho 22. septembra 1848 svoju prvú víťaznú bitku.

Viac k témam: boj Slovákov za sebaurčenie, Deň Ozbrojených síl Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Ozbrojené sily SR oslavujú svoj deň v Brezovej pod Bradlom, hurbanovskí dobrovoľníci v jej okolí zviedli víťaznú bitku © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *