Poistenky Union ZP si v schránkach nájdu pozvánky na mamografiu

13.5.2022 (Webnoviny.sk) – V týchto dňoch posiela Union ZP ďalšiu dôležitú poštu – ide o pozvánky na bezplatné vyšetrenie prsníkov. “Pozvánky slúžia ako žiadanka na skríningové mamografické vyšetrenie – takže, ak list poistenka  dostane, nemusí ísť ku gynekológovi alebo všeobecnému lekárovi pre písomné odporučenie. Môže sa priamo objednať v jednom zo skríningových mamografických pracovísk, ktoré sú uvedené v priloženom zozname, informuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu.

Ide o  vysokošpecializované mamografické pracoviská, ktoré vybralo Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky. Mamografia je plne hradená z verejného zdravotného poistenia a teda ženy nemajú nič navyše doplácať.

Je veľmi dôležité, aby toto vyšetrenie pozvané poistenky absolvovali čo najskôr, pretože mamografia dokáže odhaliť rakovinu prsníka už v počiatočnom štádiu, kedy je dobre liečiteľná bez potreby veľkého operačného zásahu. Ak je výsledok mamografie v poriadku, lekár ho poistenke oznámi na počkanie. V prípade podozrenia na onkologické ochorenie majú v týchto pracoviskách zabezpečený ďalší manažment a náležité terapeutické riešenie.

Union pozýva na mamografiu poistenky vo viacerých fázach – v tej prvej ide o ženy vo veku od 50, ktoré v predchádzajúcich 3 rokoch neabsolvovali toto vyšetrenie. Ide o najrizikovejšiu skupinu poisteniek. “Ďalšie pozvánky budú odoslané v auguste,” uzatvára B. Dupaľová Ksenzsighová.

Poistenky,  ktoré  majú viac ako 40 rokov, môžu absolvovať preventívne mamografické vyšetrenie, na ktoré majú podľa zákona nárok každé 2 roky. V tomto prípade je však potrebné zabezpečiť si písomné odporučenie od gynekológa alebo od všeobecného lekára.

Viac informácií nájdete na https://www.union.sk/skrining-rakoviny-prsnika/, kde sa nachádza aj zoznam skríningových mamografických pracovísk.

Informačný servis

Viac k témam: Mamografia, PR
Zdroj: Webnoviny.sk – Poistenky Union ZP si v schránkach nájdu pozvánky na mamografiu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *