Pojednávanie v kauze Dobytkár bude čoskoro pokračovať, malo by sa vyjadriť osem obžalovaných

14.5.2022 (Webnoviny.sk) – Na pracovisku Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici by malo v utorok 17. mája pokračovať hlavné pojednávanie v kauze známej ako Dobytkár. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) na predošlých dvoch pojednávaniach prečítal obžalobu pozostávajúcu z 95 skutkov a vyjadrili sa k nej obhajcovia obžalovaných.

Na nadchádzajúcom pojednávaní by sa tak k vine alebo nevine malo vyjadriť samotných osem obžalovaných. Nie je však ešte isté, či sa pojednávanie bude môcť uskutočniť. Obhajcu obžalovaného Norberta Bödöra Mareka Paru totiž v pondelok 2. mája Najvyšší súd SR v inom prípade vzal do väzby. Väzobne stíhaný bol aj druhý advokát obžalovaného, konkrétne exminister vnútra Robert Kaliňák. V piatok 13. mája ho však prepustili na slobodu.

Obžalobe čelí niekoľko osôb

ÚŠP podal v tomto prípade obžalobu ešte v auguste minulého roka na osem fyzických osôb a päť právnických osôb.

Konkrétne v kauze korupcie spojenej s Pôdohospodárskou platobnou agentúrou (PPA) čelia obžalobe nitriansky podnikateľ Bödör, finančník Martin K., podnikateľ Peter K., bývalý generálny riaditeľ PPA Juraj K., bývalý výkonný riaditeľ PPA Ľubomír P., veterinár Ľubomír K., právnik Milan K. a bývalý hlavný radca regionálneho úradu PPA vo Zvolene Viktor M.

Jednotlivé skutky v obžalobe sa týkajú najmä korupčných trestných činov a obzvlášť závažného zločinu legalizácie príjmu z trestnej činnosti.

Rozdelenie do dvoch vetiev

Špeciálny prokurátor Daniel Lipšic v auguste minulého roka povedal, že kauzy Dobytkár sa týka rozsiahly spisový materiál, ktorý obsahuje 75 zväzkov v rozsahu asi 35-tisíc strán. Len skutková časť obžaloby má v tomto prípade viac ako 100 strán. Trestná činnosť bola podľa prokuratúry spojená s vybavovaním žiadostí o nenávratný finančný príspevok z PPA a bola rozdelená do dvoch vetiev.

V prvej bolo odovzdaných a následne zlegalizovaných 2 760 000 eur a v druhej vetve viac ako milión eur. Dôkazná situácia je podľa Lipšica v tomto prípade silná. Riaditeľ odboru všeobecnej kriminality ÚŠP Vladimír Kuruc po podaní obžaloby uviedol, že v prípade piatich obžalovaných osôb v prípade uznania viny hrozí prepadnutie majetku. Doplnil, že niektorým hrozia vysoké tresty, ktoré sa blížia k hranici 20 rokov väzenia.

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) ukončil vyšetrovanie kauzy Dobytkár v júli 2021. Polícia počas vyšetrovania zdokumentovala 95 skutkov. Vyšetrovateľ zároveň vyčlenil obvineného bývalého riaditeľa sekcie rozvoja vidieka a priamych platieb na Ministerstve pôdohospodárstva SR Mareka K. na samostatné konanie.

Viac k témam: Akcia “Dobytkár”, kauza Súmrak, Obvinenie Roberta Fica a Roberta Kaliňáka, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Pojednávanie v kauze Dobytkár bude čoskoro pokračovať, malo by sa vyjadriť osem obžalovaných © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *