Policajti už nebudú mať na uniforme menovky, upravujú sa aj podmienky používania dronov

10.5.2022 (Webnoviny.sk) – Príslušníci Policajného zboru SR (PZ) nebudú nosiť na rovnošatách menovky, ktoré obsahovali meno a priezvisko, prípadne akademický titul.

Služobná rovnošata bude naďalej obsahovať identifikačné číslo policajta. Vyplýva to z novely zákona o Policajnom zbore, ktorú dnes schválil parlament 88 hlasmi. Novela by mala nadobudnúť účinnosť 1. júla 2022.

Osočovanie a vyhrážanie

Rezort vnútra argumentoval, že v mnohých prípadoch pri výkone služobných zákrokov dochádza k osočovaniu a vyhrážaniu sa zakročujúcim policajtom a ich rodinným príslušníkom, ako aj k zaznamenávaniu si osobných údajov policajtov.

Novela zákona tiež definuje organizáciu PZ. Člení sa na službu kriminálnej polície, službu finančnej polície, službu poriadkovej polície, službu dopravnej polície, službu železničnej polície, službu ochrany objektov, službu hraničnej a cudzineckej polície, službu osobitného určenia, službu ochrany určených osôb a inšpekčnú službu.

Jednotlivé služby pôsobia v rámci útvarov PZ, ktoré na návrh prezidenta PZ zriaďuje a zrušuje minister vnútra. Ten zároveň na návrh prezidenta PZ určuje náplň ich činností a vnútornú organizáciu.

Výzva na vyšetrenie

V rámci novely rezort vnútra zaviedol napríklad oprávnenie policajta vyzvať osobu, napríklad svedka, aby sa podrobil vyšetreniu, či nie je ovplyvnený alkoholom, alebo inou návykovou látkou, ak je dôvodný predpoklad, že by intoxikácia mohla zmariť alebo podstatne sťažiť vykonávanie úkonu orgánov činných v trestnom konaní.

Policajti dostanú možnosť namiesto do cely umiestniť osoby do takzvaného určeného priestoru, ak je takýto priestor na útvare PZ vytvorený a nie je účelné osobu umiestniť do cely.

Osoba môže byť v určenom priestore umiestnená len na nevyhnutne potrebný čas. O umiestnení osoby do určeného priestoru spíše policajt úradný záznam, v ktorom uvedie dôvod a presný čas umiestnenia.

Používanie dronov

Novela upravuje aj niektoré podmienky používania dronov. Činnosť lietadla spôsobilého lietať bez pilota je zakázaná do výšky 120 metrov nad úrovňou zeme nad pracoviskom, bydliskom alebo rezidenciou prezidenta SR, predsedu Národnej rady SR, predsedu vlády a predsedu Ústavného súdu SR.

Používanie dronov je obmedzené aj nad objektom, v ktorom sa konajú pravidelné rokovania pléna Národnej rady SR, vlády alebo zasadnutia pléna Ústavného súdu SR.

Viac k témam: Menovky, Policajná rovnošata, Uniforma
Zdroj: Webnoviny.sk – Policajti už nebudú mať na uniforme menovky, upravujú sa aj podmienky používania dronov © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *