Prezidentka Čaputová vrátila parlamentu Matovičov prorodinný balíček (video)

7.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 7. júna 15:19

Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok vrátila parlamentu na opätovné prerokovanie zákon o financovaní voľného času dieťaťa. Vetuje tie časti zákona, ktoré majú nadobudnúť účinnosť od 1. januára budúceho roka.

Zákon ohrozí samosprávy

Jej veto sa tak netýka okamžitej pomoci rodinám od júla tohto roka. Ak parlament jej veto prelomí, obráti sa na Ústavný súd SR s otázkou, či proces schvaľovania tohto zákona bol v súlade s Ústavou SR. Hlava štátu o tom informovala vo svojom verejnom vyhlásení.

„Pomoc rodinám je legitímny cieľ,” povedala. Zákon na jednej strane pomáha rodinám, výrazne však zasahuje do rozpočtov samospráv.

Upozornila na to, že zákon s dopadmi na verejné financie vo výške 1,2 miliardy eur parlament schválil len šesť dní po jeho schválení na rokovaní vlády.

Skrátené legislatívne konanie

Vláda tak využila skrátené legislatívne konanie, ktoré sa môže využiť len za mimoriadnych okolností. „Ak tieto dôvody naplnené nie sú a napriek tomu sa tento skrátený proces použije, môžu sa porušiť ústavné princípy právneho štátu alebo legality,” povedala.

V tejto súvislosti upozornila na to, že pri častiach zákona účinných od začiatku budúceho roka nebol dôvod na zrýchlené legislatívne konanie.

Inštitút skráteného legislatívneho konania parlament podľa nej v tomto prípade využil v rozpore s Ústavou SR. „Nerozporujem tie opatrenia, ktoré majú pomôcť rodinám hneď, teda od 1. júla tohto roka,” povedala Čaputová.

Zákon skončí na Ústavnom súde SR

Ak poslanci prelomia veto prezidentky SR, proces schvaľovania zmien účinných od začiatku budúceho roka napadne na Ústavnom súde SR. „Je potrebné, aby ústavný súd v tejto veci urobil raz a navždy jasno,” upozornila.

Od júla tohto roka pomoc rodinám predstavuje podľa Čaputovej zhruba 30 eur na jedno dieťa. „Je to nie veľká suma, ale mnohým rodinám vystaveným chudobe to pomôže,” dodala.

Poukázala aj na platné ústavné pravidlá rozpočtovej zodpovednosti. Rada pre rozpočtovú zodpovednosť podľa nej vo svojom stanovisku upozornila na to, že pri schvaľovaní prorodinného balíčka nebolo zrejmé jeho prefinancovanie.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Zákonom sa zavedie príspevok na voľnočasové aktivity vo výške 60 eur na deti vo veku 5 až 18 rokov. Suma prídavku na dieťa sa od júla tohto roka zvýši zo súčasných 25,88 eura na 30 eur a od začiatku budúceho roka na 40 eur. Súčasne sa však zruší jednorazové zvýšenie prídavku na dieťa pri prvom nástupe dieťaťa do prvého ročníka základnej školy. V súčasnosti ide o sumu 106,33 eura na každého prváka na základnej škole. Ruší sa aj automatické zvyšovanie prídavku na dieťa podľa rastu životného minima. Po novom bude na rozhodnutí samotnej vlády, či sa suma prídavku zvýši.

Stúpne aj daňový bonus na nezaopatrené deti. Na deti vo veku do šiestich rokov v súčasnosti daňový bonus dosahuje 47,14 eura, na deti vo veku od 6 do 15 rokov je to 43,60 eura a na deti nad 15 rokov 23,57 eura. Od júla suma daňového bonusu na dieťa do 15 rokov vzrastie na 70 eur a od začiatku budúceho roka na 100 eur. Na nezaopatrené dieťa vo veku nad 15 rokov sa daňový bonus od júla tohto roka zvýši na 40 eur a od začiatku budúceho roka na 50 eur. Aj pri daňovom bonuse sa ruší jeho automatické zvyšovanie podľa rastu životného minima.

Viac k témam: Daňový bonus, Inflácia na Slovensku, Prezident Slovenskej republiky, Prídavok na dieťa
Zdroj: Webnoviny.sk – Prezidentka Čaputová vrátila parlamentu Matovičov prorodinný balíček (video) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *