Proces s dvomi obžalovanými zo skupiny „piťovci II“ pokračuje, svedok bude vypovedať cez telemost

4.6.2022 (Webnoviny.sk) – Na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku má v pondelok 6. júna pokračovať hlavné pojednávanie s dvomi obžalovanými označovanými ako členovia zločineckej skupiny „piťovci II”. Ide o obžalovaného Ľuboša F., ktorý je označovaný za šéfa nitrianskeho podsvetia a expolicajta Milana K.

Vo veci už súd v roku 2015 a tiež v roku 2018 vyniesol rozsudok, v prípade dvoch obžalovaných bol ale opakovane zrušený. Ľuboš F. konkrétne čelí obžalobe pre trestný čin vydierania a trestný čin založenia a zosnovania zločineckej skupiny.

Druhý obžalovaný mal páchať trestné činy korupčného charakteru, pričom rozhodovanie sa už týka len odovzdania úplatku 500 eur.

Výpoveď prostredníctvom videokonferencie

Na predošlom májovom pojednávaní predseda senátu avizoval, že jeden z predvolaných svedkov nemôže byť dlhodobo eskortovaný na súd a jeho výpoveď sa bude zabezpečovať videokonferenciou.

Súd v tejto veci v decembri 2015 vyhlásil rozsudok, ktorým odsúdil trinásť členov piešťanskej skupiny a troch spod obžaloby oslobodil. Najvyšší trest 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku uložil v roku 2015 senát Ľubošovi F. Podľa rozsudku skupinu pomáhal založiť, stál v rámci nej na najvyšších pozíciách a bol zároveň podielnikom ziskov z trestnej činnosti.

Expolicajtovi Milanovi K. uložil súd trest štyri roky a šesť mesiacov. Vinným ho uznal z trestných činov prijímania úplatku a zneužitia právomoci verejného činiteľa. Odvolací senát Najvyššieho súdu SR v roku 2016 vo veci rozhodol tak, že väčšinu trestov potvrdil.

Šéf skupiny svedčil proti kumpánom

V prípade Ľuboša F. a Milana K. však označil najvyšší súd odvolanie za odôvodnené a vec vrátil prvostupňovému senátu na doplnenie dokazovania. Následne ŠTS vo februári 2018 dvojicu oslobodil, načo prokurátor opätovne podal odvolanie. Najvyšší súd SR uznal odvolanie prokurátora a vec vrátil na prejednanie ŠTS.

Pôvodne 16 obžalovaných v tomto prípade súdili pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny, vydieranie a iné trestné činy. Podľa obžaloby osemnásť skutkov spáchali obžalovaní v období od mája 2006 do augusta 2012 prevažne na západnom Slovensku.

Medzi obžalovanými nebol pôvodný šéf piešťanskej skupiny Róbert Bíly. Ten po dohode s prokurátorom prijal trest osem rokov odňatia slobody nepodmienečne a svedčil proti kumpánom.

Viac k témam: Piťovci II, Súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Proces s dvomi obžalovanými zo skupiny „piťovci II“ pokračuje, svedok bude vypovedať cez telemost © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *