Úvod Správy Slovensko Prokurátor požaduje pre Kováčika minimálne 13 rokov väzenia a prepadnutie majetku

Prokurátor požaduje pre Kováčika minimálne 13 rokov väzenia a prepadnutie majetku

17.9.2021 (Webnoviny.sk) – V súdnom procese s bývalým špeciálnym prokurátorom Dušanom Kováčikom začali v piatok na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku procesné strany prednes svojich záverečných rečí.

Návrh na prepadnutie majetku

Ako uviedol prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek, obžalovanému navrhuje úhrnný trest minimálne 13 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Zároveň navrhol prepadnutie jeho majetku.

Podľa Šúreka v tomto prípade nie je pochybnosť, že sa žalované skutky stali a spáchal ich obžalovaný. „V tomto prípade bolo vykonané komplexné dokazovanie,” zdôraznil prokurátor.

Zároveň uviedol, že Kováčik sa v priebehu procesu snažil „úmyselne odkláňať smer dokazovania”. Robil tak podľa neho predkladaním množstva podaní, ktoré obsahovali rôzne „pseudodôkazy”.

Dôkazy vytvárajú presnú mozaiku

Zároveň Šúrek pripomenul, že Kováčik odmietol vypovedať, keď mal na to príležitosť a vyjadroval sa len k už vykonaným dôkazom, keď mohol svoje argumenty prispôsobiť dôkaznej situácii.

Prokurátor tiež uviedol že výpovede rôznych svedkov proti Kováčikovi spolu obsahovo súhlasili. Takýmito svedkami boli napríklad bývalý šéf daňových kriminalistov Ľudovít Makó, dnes už zosnulý bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby František Böhm, obvinený člen skupiny takáčovcov Matej Zeman aj bývalí kolegovia obžalovaného z ÚŠP.

Prokurátor tiež pripomenul, že v kancelárii obžalovaného boli zaistené spisy k trestným veciam, v ktorých nebol dozorovým prokurátorom. „Dôkazy do seba zapadajú a vytvárajú presnú mozaiku,” skonštatoval Šúrek.

Dušan Kováčik je obžalovaný z toho, že bol činný pre zločineckú skupinu takáčovcov, a tiež z toho, že prijal úplatok 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Takisto podľa obžaloby v dvoch prípadoch neoprávnene poskytol informácie o trestných konaniach bývalému šéfovi Kriminálneho úradu Finančnej správy SR Ľudovítovi Makóovi. Bývalý špeciálny prokurátor však trvá na svojej nevine. Stíhaný je väzobne.

Viac k témam: súd s Dušanom Kováčikom, súdy
Zdroj: Webnoviny.sk – Prokurátor požaduje pre Kováčika minimálne 13 rokov väzenia a prepadnutie majetku © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Rusko sa s uznaním Talibanu nebude podľa Putina ponáhľať, v Moskve sú naplánované rokovania

Moskva viedla v Afganistane desaťročnú vojnu, ktorá sa skončila odchodom sovietskych vojsk v roku 1989.

Bývalý španielsky kráľ Juan Carlos I. čelí obvineniam za finančné zločiny, premiér ho vyzval na vysvetlenie

Už 83-ročný Juan Carlos I., ktorý vládol v rokoch 1975 - 2014, momentálne čelí vyšetrovaniu v Španielsku i Švajčiarsku.

Súd schválil dohodu o vine a treste pre bývalého okresného funkcionára ĽSNS Michala Buchtu

Súd uznal obvineného za vinného zo zločinu rozširovania extrémistických materiálov a iné.

Novú súdnu mapu by mali lepšie vysvetliť, protesty sú podľa odborníkov výsledkom slabej komunikácie

Sudcovia a administratíva potrebujú jasnú a predvídateľnú postupnosť krokov, akými sa ma reforma uskutočniť.

Recent Comments