Putin stráca nervy aj možnosti. Ohlásením čiastočnej mobilizácie podľa Naďa riskuje stratu podpory

21.9.2022 (Webnoviny.sk) – Kroky Vladimira Putina potvrdzujú, že stráca nervy aj možnosti. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) tak reagoval na rozhodnutie ruského prezidenta vyhlásiť čiastočnú mobilizáciu v Rusku.

Ako sa ďalej v stanovisku slovenského ministra obrany píše, je najvyšší čas, aby si Putin uvedomil, že ak začne povolávať synov ruských matiek, dostane sa do veľmi ťažkej politickej situácie.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Anexia ukrajinských území

„Verím, že si to začnú ešte viac uvedomovať bežní ľudia v Ruskej federácii a urobia kroky k tomu, aby mu zabránili nejakým spôsobom ďalej ubližovať Rusku ako takému a jeho obyvateľom,“ dodal Naď.

Kremeľ sa podľa Naďa netají snahou o ďalšiu anexiu územia Ukrajiny, čo potvrdzujú aj avizované referendá v okupovaných oblastiach.

„Pripájanie ukrajinských území k Ruskej federácii bude následne môcť poslúžiť politike Kremľa ako ďalšia zo zámienok – keď bude Ukrajina bojovať o opätovné získanie svojho územia, Kremeľ to označí za ‚útok na Rusko‘ a bude sa vyhrážať použitím jadrového arzenálu,“ uviedol Naď.

Slovensko bude podľa Naďa naďalej pokračovať v tom, čo robí aj spoločne ako medzinárodné spoločenstvo, teda pomáhať diplomaticky, ekonomicky, politicky aj vojensky v maximálnej možnej miere krajine, ktorá sa bráni pred agresorom.

Rusi nedosahujú svoje ciele

Ruský prezident Putin v stredu ohlásil čiastočnú mobilizáciu v Rusku, keďže vojna na Ukrajine už trvá takmer sedem mesiacov.

Mobilizáciu oznámil v stredajšom prejave k národu, ktorý nasleduje deň po tom, ako Ruskom okupované regióny na východe Ukrajiny zverejnili plány na referendá o pripojení sa k Rusku.

Referendá, ktoré sa očakávali už v prvých mesiacoch ruskej invázie na Ukrajinu, sa začnú konať v piatok v Luhanskej a Chersonskej oblasti a na teritóriách Zaporožskej a Doneckej oblasti, ktoré sú pod kontrolou ruských síl.

Putin uviedol, že dekrét o čiastočnej mobilizácii už podpísal a začne sa realizovať už v priebehu stredy. „Hovoríme o čiastočnej mobilizácii, znamená to, že odvody sa budú týkať iba občanov, ktorí sú rezervistami, a najmä tých, ktorí slúžili v ozbrojených silách a majú určitú vojenskú špecializáciu a relevantné skúsenosti,“ zdôraznil ruský prezident.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Viac k témam: Anexia, Jadrové zbrane, Mobilizácia, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Putin stráca nervy aj možnosti. Ohlásením čiastočnej mobilizácie podľa Naďa riskuje stratu podpory © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *