Rusi sa dali na ústup zo strategického Hadieho ostrova, vraj je to gesto dobrej vôle

30.6.2022 (Webnoviny.sk) –
aktualizované 30. júna 2022, 13:17

Ruské ministerstvo obrany vo štvrtok informovalo, že stiahlo svoje jednotky z Hadieho ostrova v Čiernom mori. Rusi na spomenutom území čelili mohutnému ukrajinskému ostreľovaniu.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Gesto dobrej vôle od Rusov

Moskva však tvrdí, že ústup predstavuje „gesto dobrej vôle“, aby Rusko ukázalo, že nebráni koridoru na export poľnohospodárskych produktov z územia Ukrajiny.

Ukrajinská armáda tvrdí, že na Haďom ostrove zničila ruský raketový systém, húfnice a ďalšie ruské vybavenie. Rusi údajne urýchlene evakuovali zvyšok personálu na ostrove pomocou motorových člnov.

Poďakovanie od veliteľa

Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Valerij Zalužnyj zároveň poďakoval všetkým, ktorí sa pričinili o to, že sa ruské jednotky stiahli z Hadieho ostrova. Referuje o tom spravodajský web BBC.

Podľa Zalužného Rusi „neboli schopní odolať“ ukrajinskému delostrelectvu, raketám a leteckým útokom na ostrov.

„Ďakujem obrancom Odesy, ktorí prijali maximálne opatrenia na oslobodenie strategicky dôležitej časti nášho územia,“ povedal Zalužnyj. Ten taktiež poďakoval zahraničným partnerom Ukrajiny za poskytnutie zbraní, ktoré prispeli k víťazstvu v bitke o Hadí ostrov.

Hadí ostrov

Hadí ostrov leží v severozápadnej časti Čierneho mora, asi 50 kilometrov od južného cípu ukrajinskej pevniny a 300 kilometrov západne od anektovaného polostrova Krym. Hoci má rozlohu iba 18 hektárov, má veľký strategický význam.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Viac k témam: Hadí ostrov, rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Rusi sa dali na ústup zo strategického Hadieho ostrova, vraj je to gesto dobrej vôle © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.