Slováci v karanténe sa budú môcť zúčastniť komunálnych a župných volieb, zahlasujú doma

25.5.2022 (Webnoviny.sk) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu podpísala zákon, ktorý umožní osobám v izolácii zúčastniť sa na spojených komunálnych a župných voľbách. Týka sa to tých osôb, ktorým Úrad verejného zdravotníctva SR k 30. septembru vzhľadom na pandémiu koronavírusu nariadi izoláciu.

Vyplýva to zo zákona o špeciálnom spôsobe hlasovania vo voľbách do orgánov samosprávy obcí a vo voľbách do orgánov samosprávnych krajov, ktoré sa uskutočnia v roku 2022 na jeseň v rovnaký deň.

Hlasovanie špeciálnym spôsobom

Oprávnený volič, ktorý požiada o špeciálny spôsob hlasovania, bude môcť hlasovať podľa tohto zákona do špeciálnej schránky v deň konania spojených volieb v mieste svojho trvalého pobytu alebo pobytu. Hlasovanie špeciálnym spôsobom sa nemá vykonávať v zdravotníckych zariadeniach, v ktorých sa poskytuje ústavná starostlivosť na lôžku.

Viac o téme: Koronavírus

Voliča majú v izolácii navštíviť dvaja členovia špeciálnej volenej komisie so schránkou a volebnými lístkami. Po príchode na miesto špeciálneho spôsobu hlasovania vyslaní členovia špeciálnej komisie vyzvú voliča na hlasovanie a na mieste zotrvajú desať minút. Ak sa volič v tejto lehote napriek opakovanej výzve nedostaví hlasovať, platí, že volič hlasovanie odmietol.

Odmena 200 eur

Zákon rieši odmeňovanie členov špeciálnej komisie. Vzhľadom na náročnosť práce a určité riziko z dôvodu priameho kontaktu s osobami v izolácii alebo v karanténe sa pre nich ráta s odmenou vo výške 200 eur.

Vodič vozidla, ktorý bude prepravovať členov špeciálnej komisie na území špeciálneho volebného obvodu, dostane odmenu 170 eur.

Viac k témam: Koronavírus, Voľby
Zdroj: Webnoviny.sk – Slováci v karanténe sa budú môcť zúčastniť komunálnych a župných volieb, zahlasujú doma © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *