Slovenskí ministri podporujú návrh o vstupe Švédska a Fínska do NATO, je ešte potrebný súhlas parlamentu

28.6.2022 (Webnoviny.sk) – Vláda v utorok schválila návrh, ktorý odporúča prezidentke SR Zuzane Čaputovej podpísať protokol k Severoatlantickej zmluve o pristúpení Švédska a Fínska do Severoatlantickej aliancie (NATO). Aby sa Švédsko a Fínsko stali plnoprávnymi členmi NATO, je potrebné, aby členské štáty NATO schválili prístupový protokol.

Potrebný súhlas parlamentu

Dôvodom rozhodnutia vstupu oboch krajín do NATO sú zásadné zmeny v bezpečnostnom prostredí v Európe a potreba posilniť vlastnú bezpečnosť a obranu po začatí ruskej invázie v Ukrajine vo februári 2022.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Podpisu prístupového protokolu predchádzajú prístupové rokovania, ktorých cieľom je formálne potvrdiť záväzky vyplývajúce zo všetkých aspektov členstva v NATO (politické, vojenské, rozpočtové, legislatívne).

Na záver prístupových rokovaní Švédske kráľovstvo a Fínsko potvrdia rešpektovanie a plnenie povinností a záväzkov vyplývajúcich zo Severoatlantickej zmluvy.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Patria medzi najaktívnejších partnerov

Protokol má charakter politickej medzinárodnej zmluvy a medzinárodnej zmluvy vojenskej povahy a pred ratifikáciou si vyžaduje súhlas Národnej rady Slovenskej republiky.

Švédsko i Fínsko sú dlhoročnými partnerskými krajinami NATO. „Bezpečnosť severoatlantického priestoru a teda aj bezpečnosť Slovenskej republiky sa pristúpením Fínskej republiky a Švédskeho kráľovstva k Severoatlantickej zmluve posilní. Švédske kráľovstvo spolu s Fínskou republikou patrí medzi najaktívnejších partnerov NATO, prispieva do operácií a misií NATO, plne zdieľa demokratické hodnoty a princípy spojencov, má moderné a vybavené ozbrojené sily schopné zaisťovať bezpečnosť krajiny a prispievať do kolektívnej obrany NATO,” informovali v schválenom návrhu.

Viac k témam: rusko-ukrajinský konflikt
Zdroj: Webnoviny.sk – Slovenskí ministri podporujú návrh o vstupe Švédska a Fínska do NATO, je ešte potrebný súhlas parlamentu © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.