Sociálna poisťovňa pre pokles poberateľov vypláca menej garančných dávok ako pred rokom

8.5.2022 (Webnoviny.sk) – Dávku garančného poistenia dostávalo zo Sociálnej poisťovne počas prvých dvoch mesiacov tohto roka priemerne mesačne 31 osôb. Na uspokojenie mzdových nárokov zamestnancov pri platobnej neschopnosti zamestnávateľov tak poisťovňa vynaložila 129-tisíc eur.

V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka ide o pokles o 40 poberateľov dávky mesačne, medziročne výdavky na garančné dávky klesli o 167-tisíc eur. Uvádza sa to v správe o hospodárení Sociálnej poisťovne za január a február tohto roka.

Dávka garančného poistenia

Garančné poistenie je poistenie pre prípad platobnej neschopnosti zamestnávateľa na uspokojovanie nárokov zamestnanca a na úhradu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie nezaplatených zamestnávateľom do základného fondu príspevkov na starobné dôchodkové sporenie.

Zamestnanec v pracovnom pomere, člen družstva, ktorý je v pracovnom vzťahu k družstvu, a osoba, ktorá vykonáva práce na základe dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce a dohody o pracovnej činnosti, má nárok na jednorazovú dávku garančného poistenia, ak sa jeho zamestnávateľ stal platobne neschopný a nemôže uspokojiť jeho nároky vyplývajúce z pracovnoprávneho vzťahu.

Viac k témam: Dávka garančného poistenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Sociálna poisťovňa pre pokles poberateľov vypláca menej garančných dávok ako pred rokom © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *