Súd poslal „konopného väzňa“ Šipoša na 15 rokov za mreže, europoslanec Hojsík volá po dekriminalizácii marihuany

12.7.2022 (Webnoviny.sk) – Na 15 rokov väzenia a prepadnutie majetku v prospech štátu odsúdil Okresný súd v Trnave Josefa Šipoša, ktorému našli v dome v Dolných Zeleniciach v okrese Hlohovec veľké množstvo marihuany.

Súd zároveň konštatoval, že zníženie trestov za marihuanu, ktoré platí od 1. mája 2022, sa obžalovaného nijako netýka. Rozsudok nie je právoplatný, obžalovaný sa proti nemu odvolal. Skupina priaznivcov označuje Šipoša za „konopného väzňa“. Na vyhlásenie rozsudku ich prišlo približne tridsať.

Ukážkový príklad drakonických trestov

Súd pôvodne koncom minulého roku odsúdil Josefa Š. za drogovú trestnú činnosť na 20 rokov väzenia a prepadnutie majetku. Krajský súd v Trnave však tento rozsudok zrušil a vrátil vec na opätovné rozhodnutie prvostupňovému súdu.

Šipošov prípad uvádzali ako príklad drakonického trestu aktivisti aj politici, ktorí sa zasadzovali o zníženie trestov za marihuanu.

Odsúdené podporoval aj Hojsík

Na vyhlásení rozsudku bol prítomný aj europoslanec Martin Hojsík, ktorému sa trest nepozdával. „Potrebujeme zásadné zmeny, potrebujeme dekriminalizovať marihuanu a riešiť veľkých drogových dílerov, ktorí tu robia reálne problémy,“ povedal Hojsík.

Pýtal sa, čo je to za krajinu, v ktorej dostane pestovateľ konope 15 rokov natvrdo a prepadnutie majetku, ale skorumpovaný sudca, ako bol sudca Polka, dostane podmienku a pokutu 150-tisíc eur.

Josefovi Šipošovi našli policajti NAKA začiatkom minulého roku pri prehliadke rodinného domu v Dolných Zeleniciach pri Hlohovci niekoľko kilogramov marihuany v škatuliach, vreckách, pohároch aj dózach. Celkovú hodnotu omamaných a psychotropných látok pôvodne vyčíslili na 183-tisíc eur, súd pred novým rozsudkom niektoré dôkazy vyradil a hodnotu látok tak znížil na 114-tisíc eur. Zo zaisteného materiálu bolo možné vyrobiť tisícky bežných jednorazových dávok.

Viac k témam: Marihuana, Súdy, Väzenie
Zdroj: Webnoviny.sk – Súd poslal „konopného väzňa“ Šipoša na 15 rokov za mreže, europoslanec Hojsík volá po dekriminalizácii marihuany © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.