Súdny proces s Kováčikom pokračuje, obhajoba spochybnila výpovede svedkov (foto)

20.5.2022 (Webnoviny.sk) – Pred senátom Najvyššieho súdu SR (NS SR) v piatok pokračuje odvolacie konanie vo veci neprávoplatne odsúdeného bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika.

Zmanipulované výpovede svedkov

Súd sa konkrétne zaoberá listinnými dôkazmi týkajúcich sa svedkov Ľudovíta Makóa, Mateja Zemana a zosnulého Františka Böhma. Obhajoba totiž argumentovala, že výpoveďami v neprospech bývalého špeciálneho prokurátora dostali svedkovia, ktorí boli ináč trestne stíhaní, rôzne výhody.

Podľa listinných dôkazov boli všetci traja svedkovia pre spoluprácu s orgánmi činnými v trestnom konaní prepustení z väzby. Makó a Zeman majú momentálne zaistený majetok a v prípade bývalého príslušníka Slovenskej informačnej služby Böhma bolo zaistenie zrušené pre jeho úmrtie.

Z rovnakého dôvodu bolo v jeho prípade aj zastavené trestné stíhanie. V prípade člena skupiny takáčovci Zemana je stíhanie momentálne prerušené.

Pokiaľ ide o bývalého šéfa daňových kriminalistov Makóa, podľa dokumentov z Úradu špeciálnej prokuratúry nebolo v jeho prípade stíhanie prerušené, podmienečne zastavené ani zastavené.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Odvolanie bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika (fotografie)

Úplatky, zneužívanie funkcie a vynášanie so spisov

Kováčik je podľa rozsudku Špecializovaného trestného súdu z 20. septembra 2021 vinný z podpory zločineckej skupiny takáčovcov a z toho, že prijal 50-tisíc eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) v roku 2017 nepodal sťažnosť proti prepusteniu šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

Bývalého špeciálneho prokurátora súd uznal za vinného aj pre skutky, v rámci ktorých v apríli, respektíve v auguste 2020 odovzdal bývalému šéfovi daňových kriminalistov Makóovi informácie o vyšetrovaní prípadov vydierania podnikateľa Pavla Konkoľa a údajnej prípravy vraždy vyšetrovateľa Jána Čurillu.

Tým podľa sudkyne Pamely Záleskej spáchal trestné činy založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, prijímania úplatku, zneužitia právomoci verejného činiteľa a ohrozenia dôvernej a utajovanej skutočnosti.

Za to mu uložila trest 14 rokov väzenia v ústave s minimálnym stupňom stráženia a tiež trest prepadnutia majetku. Proti verdiktu podal obžalovaný odvolanie.

Bývalý špeciálny prokurátor bol od svojho zadržania na jeseň 2020 stíhaný väzobne. NS SR ho však v marci tohto roku prepustil na slobodu s monitorovacím náramkom.

Viac k témam: Súdy, Takáčovci, úplatkárstvo, Zločinecká skupina
Zdroj: Webnoviny.sk – Súdny proces s Kováčikom pokračuje, obhajoba spochybnila výpovede svedkov (foto) © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *