Taliani hlasujú v parlamentných voľbách. Posunie sa po nich krajina ostro doprava?

25.9.2022 (Webnoviny.sk) – Taliani v nedeľu hlasujú v parlamentných voľbách, ktorých výsledok by mohol politiku krajiny posunúť ostro doprava.

Voľby sa pritom konajú v čase, ktorý je pre Európu kritický dôležitý, keďže vojna na Ukrajine podporuje výrazný rast cien energií a testuje odhodlanie Západu zostať jednotný v postoji voči ruskej agresii.

Pätnásť dní pred začiatkom volieb je v Taliansku zakázané zverejňovať výsledku prieskumov volebných preferencií, ale predtým viedla krajne pravicová líderka Giorgia Meloniová a jej strany Bratia Talianska, ktorá má neofašistické korene.

Tesne za ňou bol bývalý premiér Enrico Letta a jeho stredoľavicová Demokratická strana. Ak sa Meloniová stane premiérkou, bude prvou ženou na čele talianskej vlády. Avšak zostavenie životaschopnej vládnej koalície by mohlo trvať niekoľko týždňov.

Hlasovacie miestnosti otvorili o siedmej ráno. Začiatok sčítavania hlasov sa očakáva krátko po zatvorení volebných miestností o 23:00. Projekcie volebných výsledkov založené na čiastočnom zrátaní hlasov zverejnia v pondelok ráno.

Viac k témam: Parlamentné voľby v Taliansku
Zdroj: Webnoviny.sk – Taliani hlasujú v parlamentných voľbách. Posunie sa po nich krajina ostro doprava? © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *