Ubytovacie služby využilo v apríli vyše 300-tisíc hostí, jeden kraj však v návštevnosti zaostával najviac

11.6.2022 (Webnoviny.sk) – Ubytovacie služby v rámci cestovného ruchu využilo v apríli tohto roka 312-tisíc hostí. V medziročnom porovnaní mali hotely, penzióny a iné ubytovacie zariadenia 6,2-násobný nárast počtu návštevníkov.

Bolo to stále o takmer 30 % menej ako v rovnakom období pred pandémiou (apríl 2019). Hostia strávili v ubytovacích zariadeniach 785-tisíc nocí, priemerná dĺžka pobytu bola v apríli 2,5 noci. Informoval o tom v piatok Štatistický úrad SR v tlačovej správe.

Návštevnosti priala utíchajúca pandémia

Vďaka utíchajúcej pandémii celková návštevnosť medziročne rástla vo všetkých krajoch 3,6- až 7,9-násobne. Za obdobím pred pandémiou najviac zaostáva Bratislavský kraj, ktorému chýbalo ešte 40 % klientely.

Naopak, k aprílovým hodnotám z roku 2019 sa najviac priblížil Žilinský kraj, ktorý dosiahol takmer 83 % návštevnosť z obdobia pred pandémiou.

Nitriansky kraj mal najnižšiu návštevnosť

V ubytovacích zariadeniach bolo v apríli 215-tisíc domácich hostí, ide o päťnásobný medziročný nárast. Oproti roku 2019 je to stále len 79 % návštevnosť, keď využilo služby ubytovania 271-tisíc hostí. Najnavštevovanejšími krajmi boli Žilinský, Prešovský a Banskobystrický. Najmenej domácich hostí navštívilo Nitriansky kraj.

Každý tretí návštevník v apríli bol zo zahraničia, celkovo sa ich ubytovalo 97-tisíc. Takmer polovica cudzincov prišla do Bratislavského kraja. Druhým najnavštevovanejším krajom bol Žilinský kraj, nasledoval Trnavský kraj. Najmenej cudzincov navštívilo Banskobystrický a Nitriansky kraj.

Čísla spred pandémie ešte nedosahujeme

Za štyri mesiace roka 2022 sa ubytovalo v zariadeniach cestovného ruchu 1,05 milióna návštevníkov. V porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou (január až apríl 2019) bol ich počet nižší o 38 %.

Od začiatku roka do konca apríla sa ubytovalo 306-tisíc cudzincov, v roku 2019 to bolo dvojnásobne viac, teda 621-tisíc. Pri domácich návštevníkoch bol pokles návštevnosti o 30 % oproti roku 2019. Od začiatku roka využilo služby ubytovania 742-tisíc domácich hostí.

Súčasne hostia v ubytovacích zariadeniach strávili spolu 2,8 milióna nocí, v roku 2019 to bolo takmer 4,6 milióna nocí.

Viac k témam: Cestovný ruch, Pandémia, Ubytovacie zariadenia
Zdroj: Webnoviny.sk – Ubytovacie služby využilo v apríli vyše 300-tisíc hostí, jeden kraj však v návštevnosti zaostával najviac © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *