Ubytovatelia, ktorí prichýlili utečencov z Ukrajiny, dostanú príspevok za ich ubytovanie aj počas leta

28.5.2022 (Webnoviny.sk) – Príspevok za ubytovanie utečencov z Ukrajiny bude možné získať aj počas letného obdobia. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO) po tohtotýždňovom rokovaní vlády totiž informoval, že v príprave je nové nariadenie vlády, ktorým sa má predĺžiť obdobie čerpania príspevku.

Ako ďalej informoval, nariadenie má upravovať nielen príspevok za ubytovanie, ale aj stravovanie. Prvýkrát by sa malo uplatňovať za mesiac jún.

Počty ešte narastú

Podľa Mikulca zatiaľ nie je známe, na aké dlhé obdobie bude možné o príspevok žiadať, no predpokladá sa, že to bude platiť na celé letné obdobie. V prvom rade bude potrebná dohoda medzi rezortmi.

Podrobnosti a postup pri vyplácaní príspevku v súčasnosti upravuje nariadenie vlády účinné od 31. marca.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Ministerstvo v rámci vyplácania príspevku za ubytovanie za mesiace február a marec 2022 vyplatilo obciam a mestám 2,5 milióna eur pre 6 648 ubytovateľov, ktorí poskytli prístrešie 24 463 odídencom. Počty ubytovateľov i ubytovaných odídencov budú však podľa rezortu vyššie.

Ministerstvo vnútra na základe informácií od miest a obcí predbežne eviduje viac ako 30-tisíc ubytovaných a takmer osemtisíc ubytovateľov. Predbežná suma na príspevky za ubytovanie za mesiac apríl 2022 je 4,6 milióna eur.

Bezplatné ubytovanie

Podmienkou pre vyplatenie príspevku za ubytovanie podľa zákona o azyle je zmluva medzi vlastníkom a odídencom predložená obci.

Ubytovateľ musí navyše obci predložiť výkaz o počte nocí, v ktorých skutočne poskytol ubytovanie a ubytovaný odídenec je povinný raz mesačne obci osobne oznámiť, že mu oprávnená osoba poskytuje ubytovanie.

Zobraziť fotogalériu k článku:
Vojna na Ukrajine (fotografie)

Ubytovanie musí byť odídencovi navyše poskytnuté bezodplatne. Za splnenie zákonných podmienok na vyplatenie príspevkov zodpovedajú mestá a obce tak, aby v prípade budúcich kontrol mali k dispozícii všetku potrebnú dokumentáciu.

Rezort vnútra má na starosti vyplácanie príspevkov za ubytovanie podľa zákona o azyle na základe prehľadov od obcí a po kontrole v štátnych informačných systémoch.

Viac k témam: odídenci, rusko-ukrajinský konflikt, Utečenci
Zdroj: Webnoviny.sk – Ubytovatelia, ktorí prichýlili utečencov z Ukrajiny, dostanú príspevok za ich ubytovanie aj počas leta © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *