Úvod Ekonomika Informatika Úrad Košického samosprávneho kraja riešil veľký problém, na ich počítačové siete zaútočili...

Úrad Košického samosprávneho kraja riešil veľký problém, na ich počítačové siete zaútočili hackeri

11.2.2022 (Webnoviny.sk) – Národný bezpečnostný úrad a vládna jednotka pre riešenie počítačových incidentov (CSIRT) ukončili vyšetrovanie súvisiace s útokom na počítačové siete Úradu Košického samosprávneho kraja vlani v októbri.

Potvrdili, že pod znefunkčnenie informačných systémov Úradu KSK sa podpísali hackeri. Podľa záverečnej správy z vyšetrovania išlo o útok ransomvérom, teda škodlivým programom, ktorý dokáže uzamknúť zariadenia a zašifrovať jeho obsah. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Úrad prijme viaceré opatrenia

„Aj napriek neľahkej situácii, do ktorej sa Úrad KSK a jeho organizácie dostali po tomto hackerskom útoku, sme vyvinuli maximálne úsilie a súčinnosť, aby bol tento incident riadne vyšetrený. Zároveň sme paralelne pracovali na obnove dotknutých systémov. Na základe odporúčaní CSIRT prijmeme opatrenia, ktoré do maximálne možnej miery budú eliminovať riziko vzniku ďalších kybernetických útokov do budúcna,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Celý systém museli na určitý čas vypnúť

K hackerskému útoku na počítačové siete košickej župy došlo 5. októbra minulého roka. Po napadnutí boli na určitý čas vypnuté všetky prístupy z vonkajšieho prostredia, ako aj elektronický systém Úradu KSK.

Vďaka doterajšej kybernetickej ochrane nedošlo k poškodeniu serverov ani k úniku dát. Župa nahlásila útok Národnému bezpečnostnému úradu a CSIRT, zaistené boli všetky digitálne stopy, ktoré mohli súvisieť s incidentom.

Vládna jednotka ich následne analyzovala, zmapovala vznik útoku a jeho priebeh. V súčasnosti už Úrad KSK funguje bez výrazných obmedzení, či už smerom k občanom, alebo k zamestnancom.

Viac k témam: Hackeri, Hackerský útok, Ransomvér
Zdroj: Webnoviny.sk – Úrad Košického samosprávneho kraja riešil veľký problém, na ich počítačové siete zaútočili hackeri © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Ak nedôjde k odblokovaniu ukrajinských prístavov, mnohé krajiny budú čeliť potravinovej kríze, varuje Zelenskyj

Rusko blokovaním ukrajinského exportu vyvolá po energetickej aj potravinovú krízu, tvrdí ukrajinský prezident.

Žiaden prorodinný balíček ani nemusí byť a môže skončiť na ústavnom súde, myslí si Kolíková

Podľa Kolíkovej nie je vhodný čas na zameranie sa na rodiny najmä v súvislosti s takým obnosom peňazí.

Hegerovi nevadí, že Matovič diskutoval o podpore svojho balíčka s kotlebovcami. Čo by už bolo cez čiaru?

Minister financií Matovič diskutoval o podpore protiinflačného balíčka s podpredsedom ĽSNS.

Slovan oslávil štvrtý titul v rade, Liptovský Mikuláš si zahrá o účasť v Európskej konferenčnej lige

Slovan oslávil zisk majstrovského titulu, Ružomberok si prevzal strieborné medaily a bronzový Spartak sa rozlúčil so Škrtelom.

Recent Comments