Úvod Správy Svet V Nemecku odškodnili desiatky ľudí, ktorých stíhali pre ich homosexualitu

V Nemecku odškodnili desiatky ľudí, ktorých stíhali pre ich homosexualitu

14.9.2021 (Webnoviny.sk) – Nemecké úrady odškodnili takmer 250 ľudí, ktorých stíhali alebo vyšetrovali na základe už neplatného zákona kriminalizujúceho homosexualitu. Spolkový úrad spravodlivosti v pondelok informoval, že do konca augusta o odškodnenie požiadalo 317 ľudí a vo 249 prípadoch odškodné vyplatili. Dosiaľ úrad vyplatil takmer 860-tisíc eur.

Odsúdili približne 50-tisíc mužov

Úrad spracováva ešte 14 žiadostí, 18 zamietol a 36 osôb svoje žiadosti stiahlo. Žiadosti môžu ľudia posielať do 21. júla 2022.

Paragraf 175, ktorý kriminalizoval mužskú homosexualitu, zaviedli na území Nemecka ešte v 19. storočí, nacisti ho sprísnili a v tejto podobe zostal v platnosti aj v západnej Nemeckej spolkovej republike (NSR), ktorá na základe neho v rokoch 1949 – 1969 odsúdila zhruba 50-tisíc mužov. Homosexualitu tam dekriminalizovali v roku 1969, no legislatívu úplne zrušili až v roku 1994.

V roku 2000 nemecký parlament schválil rezolúciu, v ktorej ľutoval udržanie Paragrafu 175 aj po druhej svetovej vojne. O dva roky neskôr anuloval všetky odsúdenia homosexuálov počas vlády nacistov, no nie povojnové odsúdenia. Anulovanie zvyšných odsúdení na základe Paragrafu 175 schválili nemeckí poslanci v roku 2017, čím vytvorili priestor pre odškodné 3 000 eur za usvedčenie plus 1 500 eur za každý začatý rok vo väzbe.

Miernejšia verzia zákona v NDR

V roku 2019 vláda rozšírila kompenzácie na ľudí, ktorých na základe zákona vyšetrovali alebo vzali do vyšetrovacej väzby. Za každé začaté vyšetrovanie ponúkli odškodnenie 500 eur, 1 500 eur za každý začatý rok strávený vo vyšetrovacej väzbe a 1 500 eur za ďalšie profesijné, finančné alebo zdravotné znevýhodnenia súvisiace so zákonom.

Odškodnenie platí aj pre mužov, ktorých odsúdili v komunistickej Nemeckej demokratickej republike (NDR). Tá mala miernejšiu verziu zákona a dekriminalizovala homosexualitu v roku 1968.

V NSR a NDR dovedna uznali vinnými na základe Paragrafu 175 okolo 68 300 ľudí.

Viac k témam: homosexuáli, odškodnenie
Zdroj: Webnoviny.sk – V Nemecku odškodnili desiatky ľudí, ktorých stíhali pre ich homosexualitu © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Janssen Slovensko má novú riaditeľku

Spoločnosť Janssen Slovensko má od 1. septembra novú riaditeľku. Je ňou Júlia Dvorszki, ktorá predtým viedla Centrum integrovanej hematológie pre Janssen v krajinách strednej  Európy a pobaltských krajinách.

Závet princa Filipa bude utajený 90 rokov, ide o tradíciu po úmrtí dôležitého člena kráľovskej rodiny

Najskôr o 90 rokov sa tak uskutoční súdny proces, ktorý rozhodne, či závet môže byť odpečatený.

Svedok Petrov „bonzol“ na Kollára, že údajne hrozil povalením vlády v prípade odvolania vyšetrovateľky Santusovej

Vyplýva to z odposluchov, ktoré cituje Úrad inšpekčnej služby vo vznesení obvinenia voči štyrom vyšetrovateľom NAKA.

V Rusku prebiehajú parlamentné voľby, voliči rozhodujú o novom zložení Štátnej dumy

Jednoznačným favoritom parlamentných volieb je strana Jednotné Rusko, ktorej volebnými lídrami sú minister obrany Sergej Šojgu a minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Recent Comments