Úvod Správy Slovensko Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície

Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície

15.1.2022 (Webnoviny.sk) – Osem z desiatich Slovákov predpokladá, že sa zvýšia ich tohtoročné náklady na chod domácnosti. Väčšina počíta s navýšením v rozmedzí od 40 do 120 eur mesačne. Pätina Slovákov očakáva nárast dokonca až do sumy 200 eur.

Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu agentúry Stem/Mark, ktorý pre Home Credit Slovakia uskutočnila začiatkom decembra 2021.

So zvýšeným príjmom nepočítajú

Väčší tlak na rodinné rozpočty však nekorešponduje s tým, aké vyhliadky majú Slováci v otázke svojich príjmov. Viac ako polovica opýtaných nepočíta s tým, že by sa príjmy ich domácností zvýšili.

Rozhodne s tým rátajú deviati zo sto. Približne štvrtina domácností uvádza, že nebude mať problém vykryť zvýšené náklady aj z doterajších zdrojov. Ďalšia pätina by však potrebovala na rastúce výdavky domácností pridať od 121 do 200 eur. No je tu aj 11 % takých, ktorí by na porytie vyšších nákladov potrebovali zvýšiť svoj rozpočet domácnosti o viac ako 400 eur.

Neplánujú väčšie investície

Finančná kondícia rodín, ktoré sa musia pripraviť sa vyššie výdavky, sa odzrkadľuje aj v ich plánoch v tomto roku. Viac ako polovica neplánuje väčšie investície, ako sú rekonštrukcia nehnuteľnosti, kúpa auta či drahších elektrospotrebičov. Ak sa predsa len rozhodnú k väčšej investícii, financovať ju hodlajú predovšetkým z vlastných úspor, vyjadrilo sa tak 70 % opýtaných. Ďalších 13 % ľudí by využilo úver a viac ako 20 % kombináciu pôžičky a úspor.

Rekonštrukcia bytu alebo domu, kúpa nového či jazdeného auta alebo drahšieho elektrospotrebiča patrí do kategórie vecí, ktoré spravidla budete používať dlhšiu dobu ako ich splácať. To patrí medzi základné pravidlá, ktoré klientom vždy radíme pri rozhodovaní sa, či financovať nákup pôžičkou. Dôležité však je, aby si každý zvážil, či má vo svojom rozpočte dostatočnú rezervu na uhrádzanie mesačnej splátky aj pre prípad neočakávaných problémov s výpadkom príjmu,“ radí ombudsman klientov spoločnosti Home Credit Miroslav Zborovský.

Viac k témam: Domácnosť, náklady, Náklady na bývanie, Prieskum
Zdroj: Webnoviny.sk – Väčšina Slovákov očakáva zvýšené náklady na domácnosť, neplánujú ani väčšie investície © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Budúcnosť práce je hybridná. Mars predstavuje nový prístup k životu v kancelárii

Pandémia Covid-19 zmenila prístup celého sveta k práci z domu. Slovensko nie je výnimkou. Podľa vlaňajšieho prieskumu spoločnosti Profesia realizovanom s iniciatívou Open HR fórum malo skúsenosti s prácou z domu počas pandémie až 54 percent Slovákov.

Gyimesiho návrh o Csemadoku môže byť protiústavný, zvýhodňuje jednu organizáciu pred ostatnými

Rokovanie o zákone o finančnej podpore Csemadoku sa preloží na marcovú schôdzu parlamentu.

Rusko zaradilo Navaľného a jeho spolupracovníkov na zoznam teroristov a extrémistov

Krok prišiel niečo vyše roka po Navaľného zatknutí, ktoré vyvolalo najväčšiu vlnu protestov v krajine za niekoľko rokov.

Situácia na rusko-ukrajinskej hranici je veľmi vážna, podľa Naďa dokonca najhoršia od konca 2. svetovej vojny

Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine vypracovalo obranné plány, tvrdí minister obrany.

Recent Comments