Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete, má rozlohu ako 20-tisíc futbalových ihrísk

5.6.2022 (Webnoviny.sk) – Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete. Posidonia australis alebo vláknitá tráva bola nájdená pozdĺž južného pobrežia Austrálie. Informoval o tom europoslanec Martin Hojsík (PS/RE) na sociálnej sieti.

„Po začatí výskumu sa vedci začali zaoberať genetickými rozdielnosťami týchto druhov. Na ich veľké prekvapenie zistili, že ide o jednu rastlinu. Veľkosť tejto rastliny je približne 200 kilometrov štvorcových. Takúto rozlohu predstavuje asi 20-tisíc futbalových ihrísk alebo 3-krát celý ostrov Manhattan,” uviedol Hojsík.

Veľkosť rastliny vysvetľujú korene, rizómy, ktoré spájajú rastliny rovnakého druhy. Práve rizómy tejto rastliny dokážu narásť do veľkosti 35 centimetrov ročne.

„Táto informácia dala vedcom odpoveď na otázku, aká stará je táto rastlina. Táto morská tráva má neuveriteľných 4500 rokov,” dodal Hojsík. Samotná dĺžka trávy sa v rôznych častiach líši. V jednom bode dosahuje 10 centimetrov, inde rastie do jedného metra.

Viac k témam: najväčšia rastlina, Posidonia australis
Zdroj: Webnoviny.sk – Vedci objavili najväčšiu rastlinu na svete, má rozlohu ako 20-tisíc futbalových ihrísk © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *