Úvod Správy Svet Veľká časť Španielska zažíva najteplejší máj v histórii, teploty vystúpili na viac...

Veľká časť Španielska zažíva najteplejší máj v histórii, teploty vystúpili na viac než 40 stupňov Celzia

22.5.2022 (Webnoviny.sk) – Viaceré oblasti Španielska zažívajú najteplejší máj v histórii s teplotami viac ako 40 stupňov Celzia na niektorých miestach. Referuje o tom spravodajský web BBC s odvolaním sa na španielsku meteorologickú službu AEMET.

Tá v sobotu vydala varovanie pred horúčavami v dovedna desiatich regiónoch s tým, že by to mohla byť „jedna z najintenzívnejších“ vĺn horúčav za ostatné roky. Mesto Jaén na juhu Španielska zaznamenalo v piatok najvyššiu májovú teplotu – až 40 stupňov Celzia.

Pätnásť stupňov nad priemerom

Zmena klímy spôsobuje, že vlny horúčav sú častejšie a intenzívnejšie. Nezvyčajne teplé jarné počasie v Španielsku je výsledkom horúceho vzduchu prichádzajúceho zo severnej Afriky, čo spôsobuje zvýšenie teploty až o 15 stupňov Celzia nad priemer pre toto ročné obdobie.

Nezvyčajne vysoké boli aj nočné teploty, ktoré sa v piatok večer vo viacerých oblastiach držali nad úrovňou 25 stupňov Celzia.

Horúco je aj v Madride

Najviac zasiahnutými španielskymi regiónmi sú Andalúzia na juhu, Extremadura na juhozápade, Madrid a Kastília-La Mancha v centrálnej časti krajiny a Aragónsko na severovýchode.

Španielske ministerstvo zdravotníctva vyzvalo obyvateľov, aby pili veľa vody a zdržiavali sa na chladnom mieste, ak je to možné. Ľuďom tiež odporučilo znížiť fyzickú aktivitu.

Viac k témam: Extrémne počasie, Horúčavy, Počasie, Zmena klímy
Zdroj: Webnoviny.sk – Veľká časť Španielska zažíva najteplejší máj v histórii, teploty vystúpili na viac než 40 stupňov Celzia © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Značky Samsung a by Janatini predstavujú limitovanú edíciu puzdier Floral Fantasy

Limitovaná edícia puzdier je vytvorená v počte 100 kusov a je určená pre ženy, ktoré chcú vyčnievať z davu.

Na púť do Levoče vlakmi národného dopravcu

Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypraví počas Levočskej púte na trati Spišská Nová Ves – Levoča v sobotu 2. júla a v nedeľu 3. júla 2022 celkovo 28 vlakov, ktoré sú zapracované v aktuálne platnom cestovnom poriadku.

Putin by na Ukrajinu nezaútočil, ak by bol ženou, vyhlásil premiér Johnson

Invázia na Ukrajinu je podľa britského premiéra „dokonalým príkladom toxickej maskulinity“ a vyzval na „väčší počet žien na mocenských pozíciách“.

Samit v Madride bude podľa Stoltenberga historický a prelomový, lídrom krajín sa má prihovoriť aj Zelenskyj

Samit sa začína prelomovou dohodou Turecka s Fínskom a Švédskom, ktorá dvojici severských krajín umožní začať proces vstupu do Severoatlantickej aliancie.

Recent Comments