Víťazi 19. ročníka súťaže mladých elektrotechnikov zostrojili model adaptívnej križovatky

14.7.2022 (Webnoviny.sk) – Dominik Capko a Peter Kutnar z Kysuckého Nového Mesta získali ako podporu pre svoj ďalší rozvoj zostavu riadiaceho automatu s programovým vybavením a motivačné štipendium na niektorú zo slovenských vysokých škôl s technickým zameraním.

Hovorí sa, že dnešná mládež je lenivá, rozmaznaná a “žije” len na sieti. Devätnásty ročník celoslovenskej súťaže mladých elektrotechnikov Siemens Young Generation Award (SYGA) však znovu potvrdil, že ak sa im vytvoria vhodné podmienky, vedia byť stredoškoláci aj vynaliezaví a inovatívni.

Víťazom súťaže SYGA, ktorej cieľom je lepšie pripraviť študentov na prax a podnietiť ich k pokračovaniu štúdia na slovenských technických univerzitách, sa tento rok stali spolužiaci Dominik Capko a Peter Kutnar z Kysuckého Nového Mesta.

Víťazný tím zo Strednej odbornej školy strojníckej v Kysuckom Novom Meste pomocou riadiaceho systému Simatic S7-1200 naprogramovali model adaptívnej križovatky, v ktorej je premávka riadená v závislosti od počtu áut v jednotlivých vetvách. Model taktiež dokáže rozlišovať vozidlá s prednosťou práva jazdy a poskytnúť im automaticky zelenú vlnu.

Druhé miesto – a zároveň cenu mediálneho partnera, časopisu ATP Journal – získal Andrej Mrázik so Strednej odbornej školy v Starej Turej za funkčný model automatickej plničky fliaš, ktorý je okamžite použiteľný v malých prevádzkach, napríklad pri lisovaní ovocia. Tretie miesto obsadili študenti Patrik Sedlák a Maximilián Sekerák zo Strednej priemyselnej školy v Prešove s prácou riadenia triediacej linky.

Tohtoročné finále sa rovnako ako minulý ročník súťaže konalo cez telekonferenciu, na kvalite prác to však nijako neubralo. “Sme radi, že sa nám súťaž napriek obmedzeniam podarilo zorganizovať aj tento rok a tešíme sa na budúci ročník, ktorý sa, dúfajme, uskutoční znovu tradičným spôsobom, na aký sme zvyknutí,” uviedol Marián Hrica, obchodný riaditeľ divízie Digital Industries Sales spoločnosti Siemens.

Informačný servis

Viac k témam: PR, Siemens Young Generation Award, Súťaž, SYGA
Zdroj: Webnoviny.sk – Víťazi 19. ročníka súťaže mladých elektrotechnikov zostrojili model adaptívnej križovatky © SITA Všetky práva vyhradené.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.