Úvod Správy Svet Závet princa Filipa bude utajený 90 rokov, ide o tradíciu po úmrtí...

Závet princa Filipa bude utajený 90 rokov, ide o tradíciu po úmrtí dôležitého člena kráľovskej rodiny

17.9.2021 (Webnoviny.sk) – Závet britského princa Filipa, ktorý skonal 9. apríla, má zostať uchovaný v tajnosti najmenej 90 rokov, aby chránil „dôstojnosť a postavenie“ kráľovnej. Ako uvádza spravodajský portál BBC, rozhodol o tom tamojší najvyšší súd.

Už viac ako storočie sa traduje, že po smrti popredného člena kráľovskej rodiny sa od súdov požaduje, aby zapečatili ich poslednú vôľu. Znamená to, že na rozdiel od väčšiny závetov nebudú prístupné verejnosti. Najskôr o 90 rokov sa tak uskutoční súdny proces, ktorý rozhodne, či závet môže byť odpečatený.

Princ žil v Nemecku či Grécku

Princ Filip Mountbatten, vojvoda z Edinburghu, sa narodil 10. júna 1921 na Korfu ako najmladšie dieťa Andreja, princa gréckeho a dánskeho, a princeznej Alice z Battenbergu.

Rodina v roku 1922 musela utiecť z Grécka a usadila sa v Paríži, Filip žil neskôr aj v Nemecku a napokon v Spojenom kráľovstve. Počas druhej svetovej vojny slúžil v britskom Kráľovskom vojenskom námorníctve.

Najdhlšie manželstvo britských panovníkov

S vtedy ešte princeznou Alžbetou sa zosobášili 20. novembra 1947. Ich manželstvo je najdlhšie spomedzi všetkých britských panovníkov. V roku 1948 sa im narodilo prvé dieťa – princ Charles, po ktorom nasledovali princezná Anna, princ Andrew a princ Edward.

Po svadbe naďalej aktívne slúžil v námorníctve, až kým sa Alžbeta nestala v roku 1952 kráľovnou. Potom sa ujal oficiálnych povinností ako manžel panovníčky.

Najskúsenejší odhaľovač pamätných tabúľ

Princ Filip, ktorý absolvoval viac ako 22-tisíc sólových samostatných verejných podujatí a viac než 5-tisíc prejavov, bol známy svojimi pohotovými, často vtipnými, no i nemiestnymi, poznámkami počas verejných podujatí.

Svojho času sa napríklad vyjadril, že je „najskúsenejší odhaľovač pamätných tabúľ na svete“. Z verejného života sa stiahol v roku 2017, hoci odvtedy sa párkrát objavil po boku kráľovnej. Na večnosť odišiel iba niekoľko týždňov pred 100. narodeninami.

Viac k témam: súdny proces, závet
Zdroj: Webnoviny.sk – Závet princa Filipa bude utajený 90 rokov, ide o tradíciu po úmrtí dôležitého člena kráľovskej rodiny © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Banksyho skartované Dievča s balónom vydražili za viac než osemnásť miliónov libier

O dielo s názvom Love is in the Bin (Láska je v koši) desať minút bojovalo deväť záujemcov.

Viac oddychu hráčom a viac zábavy divákom, prestávky počas futbalových zápasov možno budú dlhšie

Uvoľnený priestor by mali vyplniť zábavné aktivity pre fanúšikov na spôsob akcií počas konania Super Bowlu.

Najúspešnejší český cyklista Roman Kreuziger končí kariéru, výsledky ho už neuspokojovali

Kreuziger sa od novej sezóny stane športovým riaditeľom stajne Bahrain Victorius.

Rusko sa s uznaním Talibanu nebude podľa Putina ponáhľať, v Moskve sú naplánované rokovania

Moskva viedla v Afganistane desaťročnú vojnu, ktorá sa skončila odchodom sovietskych vojsk v roku 1989.

Recent Comments