Úvod Kultúra Film a TV Zomrel český režisér Dušan Klein, je tvorcom filmovej série o básnikoch

Zomrel český režisér Dušan Klein, je tvorcom filmovej série o básnikoch

10.1.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 82 rokov zomrel v nedeľu český režisér Dušan Klein. Úmrtie tvorcu filmovej série o „básnikoch“ potvrdil pre spravodajský portál TN.cz jeho syn David Klein. Filmár podľa neho dlhodobo bojoval s vážnym ochorením.

Dušan Klein sa narodil 27. júna 1939. Pre svoj židovský pôvod bol počas 2. svetovej vojny väzňom v koncentračnom tábore Terezín. Po vojne sa objavil pred kamerou ako detský herec. V roku 1963 dokončil štúdium na FAMU v Prahe. Pôsobil vo Filmovom štúdiu Barrandov a neskôr tiež vyučoval na FAMU.

Venoval sa televíznej i celovečernej tvorbe, pričom jeho ťažiskovým žánrom sa stali komédie. Známy je najmä ako režisér šiestich voľne nadväzujúcich filmov “o básnikoch”, v ktorých hlavnú úlohu stvárnil Pavel Kříž: Ako svet prichádza o básnikov (1982), Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984), Ako básnikom chutí život (1987), Koniec básnikov v Čechách (1993), Ako básnici nestrácajú nádej (2004) a Ako básnici čakajú na zázrak (2016).

Podieľal sa aj na tvorbe televíznych detektívnych cyklov ako Hříchy pro pátera Knoxe (1992), Hříchy pro diváky detektivek (1995) a tiež filmov ako napríklad Dobří holubi se vracejí (1988), Vážení přátelé, ano (1989), Andělské oči (1994), Konto separato (1996), Svatba na bitevním poli (2008), či Rodinka (2010).

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel český režisér Dušan Klein, je tvorcom filmovej série o básnikoch © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Situácia na rusko-ukrajinskej hranici je veľmi vážna, podľa Naďa dokonca najhoršia od konca 2. svetovej vojny

Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine vypracovalo obranné plány, tvrdí minister obrany.

Najvyšší súd bude v pondelok rozhodovať o väzbe pre štvoricu z kauzy „Agentúra“

Špecializovaný trestný súd v piatok 21. januára nevzal do väzby ani jedného z obvinených. 

Ľudskoprávny výbor „griloval“ uchádzačky o post komisárky pre deti, na výber má Hatrákovú alebo Vargovú (video)

Poslanci by sa mali pri voľbe komisárky pre deti rozhodovať medzi kandidátkami, o ktorých už vlani v pléne parlamentu hlasovali.

Vysoká rýchlosť aj podgurážení vodiči sú dôvodom, že na cestách v Trnavskom kraji zomrelo vlani 26 osôb

Dopravných nehôd v kraji bolo minulý rok v porovnaní s predchádzajúcim rokom menej, výrazne klesol aj počet obetí na cestách.

Recent Comments