Úvod Kultúra Film a TV Zomrel filmár Peter Bogdanovich, stál na križovake starého a nového Hollywoodu

Zomrel filmár Peter Bogdanovich, stál na križovake starého a nového Hollywoodu

7.1.2022 (Webnoviny.sk) – Vo veku 82 rokov zomrel americký režisér, scenárista, producent, herec, kritik a filmový historik Peter Bogdanovich.

Predstaviteľ Nového Hollywoodu, ktorý nakrútil napríklad drámu Posledné filmové predstavenie (1971), naposledy vydýchol vo štvrtok ráno vo svojom dome v Los Angeles. Potvrdila to jeho dcéra Antonia Bogdanovich, podľa ktorej zomrel prirodzenou smrťou.

Dokázal rozosmiať druhých

Herečka Barbra Streisand, ktorá s Bogdanovichom spolupracovala na romantickej komédii Čo ďalej, doktor? (1972), na jeho úmrtie reagovala so slovami, že ju „vždy rozosmial“ a bude tiež „rozosmievať aj tých tam hore“.

„Nech večne spí v blaženosti a navždy si užíva vzrušenie z nášho potlesku,“ vyjadril sa filmár Francis Ford Coppola. Režisér Martin Scorsese zase podotkol, že Bogdanovich stál priamo na „križovatke starého a nového Hollywoodu“.

Pôsobil aj ako herec

Peter Bogdanovich sa narodil v roku 1939 v New Yorku. Začínal ako herec, filmový novinár a kritik, pracoval aj ako tvorca filmového programu v Múzeu moderného umenia, kde prostredníctvom série retrospektív a monografií získal inšpiráciu a materiály pre svoju prácu o filmároch zo staršej generácie, ako boli Orson Welles, Howard Hawks či John Ford.

Ako režisér zaujal už zo začiatku krimitrilerom Terče (1968). Okrem spomenutých snímok má na konte napríklad road movie Papierový mesiac (1973), životopisnú drámu Maska (1985), romantickú komédiu Fraška (1992), drámu Lepšia spoločnosť (2001) alebo komédiu To dievča musíš milovať (2014). Pomohol tiež dokončiť film Orsona Wellesa The Other Side of the Wind (2018). Ako herec sa predstavil napríklad v role psychoterapeuta Elliota Kupferberga v seriáli Sopranovci (1999 – 2007).

Nakrúcal tiež dokumentárne snímky a písal knihy venujúce sa filmu. Jeho práca inšpirovala tvorcov novej generácie vrátane filmárov ako Wes Anderson či Noah Baumbach.

Viac k témam: Úmrtie
Zdroj: Webnoviny.sk – Zomrel filmár Peter Bogdanovich, stál na križovake starého a nového Hollywoodu © SITA Všetky práva vyhradené.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Advertisment -

Most Popular

Budúcnosť práce je hybridná. Mars predstavuje nový prístup k životu v kancelárii

Pandémia Covid-19 zmenila prístup celého sveta k práci z domu. Slovensko nie je výnimkou. Podľa vlaňajšieho prieskumu spoločnosti Profesia realizovanom s iniciatívou Open HR fórum malo skúsenosti s prácou z domu počas pandémie až 54 percent Slovákov.

Gyimesiho návrh o Csemadoku môže byť protiústavný, zvýhodňuje jednu organizáciu pred ostatnými

Rokovanie o zákone o finančnej podpore Csemadoku sa preloží na marcovú schôdzu parlamentu.

Rusko zaradilo Navaľného a jeho spolupracovníkov na zoznam teroristov a extrémistov

Krok prišiel niečo vyše roka po Navaľného zatknutí, ktoré vyvolalo najväčšiu vlnu protestov v krajine za niekoľko rokov.

Situácia na rusko-ukrajinskej hranici je veľmi vážna, podľa Naďa dokonca najhoršia od konca 2. svetovej vojny

Slovensko v súvislosti so situáciou na Ukrajine vypracovalo obranné plány, tvrdí minister obrany.

Recent Comments